Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Wikipedia’yı Tehdit Etti: Yanıltıcı Bilgileri Silin!

Rusya’nın iletişimden sorumlu düzenleyici kurumu Roskomnadzor, Wikipedia’yı yanıltıcı içerikleri silmeye çağırdı.
Rusya Wikipedia’yı Tehdit Etti: Yanıltıcı Bilgileri Silin!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın başlamasının ardından, dijital mecralardaki bilgi paylaşımı daha önemli hale geldi. Bu platformlardan birisi ise Wikipedia olmakta. Kullanıcılar platform üzerindeki içerikleri düzenleme imkanına sahip olmakta.

Bu da bazen yanıltıcı bilgilerin paylaşılmasına neden olabiliyor. Rusya’nın iletişim düzenleyicisi Roskomnadzor, Wikipedia’yı yanıltıcı bilgileri barındırmakla suçluyor. Kurum bu içeriklerin kaldırılmasını talep ediyor.

Kurumun Telegram kanalından yapılan açıklamada, Wikipedia’nın Ukrayna’daki durum hakkında “kamu yararına yanlış bilgiler içeren materyali” ifadesini, kaldırması istendiği belirtildi. Düzenleyici, Wikipedia’yı Rusya ordusunun eylemleri hakkında yanlış bilgilere ev sahipliği yapmakla suçladı.

Para Cezası Verilebilir

Yasal düzenlemelerin hatırlatıldığı açıklamada, Roskomnadzor tarafından istendiğinde yasa dışı bilgileri silmeyen bir İnternet kaynağının sahibinin 4 milyon rubleye (48.120.30 dolar) kadar para cezasına çarptırılabileceği belirtildi.

Daha önce Ukrayna’daki olaylarla ilgili yanlış bilgilerin kaldırılması için Wikipedia yönetimine bir talep gönderildiğinin hatırlatıldığı açıklamada, platformun bu isteğe henüz yanıt vermediğinin altı çizildi.

GCM Yatırım Banner

Rusya 24 Şubat tarihinde Ukrayna’ya yönelik operasyon düzenlemeye başladı. Bu harekat sosyal mecralarda kısa sürede en çok konuşulan konu haline geldi ve çok sayıda paylaşım yapıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.