Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’dan Ültimatom: Kırım Üçüncü Dünya Savaşı Sebebidir

Rusya Güvenlik Konseyi Yetkilisi Medvedev, olası bir Kırım müdahalesinin Üçüncü Dünya Savaşı’na yol açacağını söyleyerek, NATO üyesi ülkeleri uyardı. Detaylar haberde;
Rusya’dan Ültimatom: Kırım Üçüncü Dünya Savaşı Sebebidir
HABER GİRİŞ

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitry Medvedev, olası bir Kırım müdahalesinin sonuçları ve Finlandiya ile İsveç’in NATO üyelikleri hakkında açıklama yaptı.

Mostoka merkezli haber sitesi Argumenty i Fakty’e konuşan Medvedev; “Bizim için Kırım Rusya’nın bir parçası. Bu sonsuza kadar böyle sürecek. Kırım’a herhangi bir taciz girişimi ülkemize karşı bir savaş ilanıdır” dedi.

Kırım yarımadasına yapılacak olası bir kalkışma için NATO üyesi devletleri işaret ederek, Üçüncü Dünya Savaşı’nın meydana gelebileceği uyarısında bulundu.

Bir dönem Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık yapan Rus siyasetçinin ifadesi şöyle:

“Eğer NATO üyesi devlet tarafından bir kalkışma yapılırsa, bu tüm Kuzey Atlantik ittifakıyla çatışma anlamına gelir; bir Üçüncü Dünya Savaşı. Tam bir felaket.”

GCM Yatırım Banner

“Rusya Misilleme Adımlarına Hazır”

Şu anda Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Medvedev, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılması hakkında da açıklama yaptı.

İki ülkenin NATO’ya dahil olma isteğini Medvedev şöyle yorumladı:

“Bu ülkelerin daha önce Rusya ile oldukça saygılı ve karşılıklı olarak iyi niyetli olarak adlandırılabilecek ilişkileri vardı. Şimdi bu ülkelerle toprak anlaşmazlıklarımız ve hatta sebeplerimiz yok ve olması da beklenmiyor. Bir ittifaka katılarak kendilerini daha iyi ve sakin hissediyorlarsa, iyi şanslar.”

İki ülkenin NATO’ya katılması halinde ise Rusya’nın sınırlarını güçlendireceğini söyleyerek misilleme adımlarına hazır olunacağının altını çizdi.

NATO’nun genişlemesiyle Rusya ile olan kara sınırlarındaki uzunluğun iki katından fazlasına çıkacağını ve bunun Rus Hükümeti’nin sınırlarını daha fazla güçlendirmesi anlamına geldiğini ifade etti.

Bu durumdan iki NATO adayı ülkenin vatandaşları da dahil olmak üzere kimsenin memnun olmadığının altını çizerek; “Onlarca yıllık deneyimlerin gösterdiği gibi, Rusya ile ilişkilerde gerginliğin tırmanması anlamsız ve pahalı bir iştir” dedi.

Ek olarak, vatandaşların ülkelerine ödediği vergilerin insani yardım programları yerine, NATO’nun himayesindeki savunma amaçlarına harcanmasından çok az insanın memnun olduğunu ifade etti.

Rus siyasetçi, Mayıs ayında yaptığı açıklamada, 3. Dünya Savaşı hakkında endişeler için Rusya’nın böyle bir savaşın çıkmasına izin vermeyeceğini söylemişti. Ancak ülkenin olası bir saldırı ile karşı karşıya gelmesi durumunda güçlü bir karşılık verileceğini de sözlerine eklemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın