Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya’dan Temmuz’da Beklenti Üstü Faiz Artışı

Uzun yıldır Ukrayna ile savaşan Rusya, enflasyondaki artış nedeniyle beklentilerin üzerinde faiz artırdı. İşte detaylar;
Rusya’dan Temmuz’da Beklenti Üstü Faiz Artışı
Yorum

Rusya Merkez Bankası (CBR) faiz kararıyla ilgili açıklamasını resmi web sitesi üzerinden paylaştı. Banka, politika faizini 100 baz puan artırarak yüzde 8,50 seviyesine çıkardı. Ekonomistlerin beklentisi faiz oranının 50 baz puan yükseltilmesi yönündeydi.

Banka tarafından paylaşılan karar metninde 2024 ve sonrasında enflasyonu yüzde 4’e yakın bir seviyede istikrara kavuşturmak için sonraki toplantılarda faiz artırımına gitme olasılığının olduğu belirtildi.

Rusya’nın yıllardır Ukrayna ile savaş içerisinde olması, Wagner isyanı, Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD tarafından uygulanan ambargolar, Rus ekonomisini oldukça olumsuz etkiledi ve ruble dolar karşısında ciddi şekilde güç kaybetti.

CBR, enflasyon beklentisinin arttığını ifade etti ve 2023 yılı için büyüme beklentisi aralığını yüzde 0,5-2,0’dan yüzde 1,5-2,5 seviyesine artırarak revize etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu