Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rus Rublesi Faiz Kararı Öncesi Dolar Karşısında Düştü

Rusya Merkez Bankası’nın faiz kararı öncesinde, ruble, dolar karşısında gevşedi. Ayrıntılar geliyor…
Rus Rublesi Faiz Kararı Öncesi Dolar Karşısında Düştü
HABER GİRİŞ

Rus rublesi haftanın son işlem gününde dolar karşısında değer kaybederken, tüm gözler enflasyon baskısı üzerinde yoğunlaşıyor. Rusya Merkez Bankası’nın bugün bir yıldan fazla bir süredir ilk kez faiz oranlarını artırması bekleniyor.

Rusya Merkez Bankası’nın temel faiz oranını en az 50 baz puan artırarak yüzde 8’e yükseltmesi bekleniyor. Artan enflasyonist beklentileri gösteren bu haftaki veriler, bazı analistlerin para politikasını daha da sıkılaştırmasını tahmin etmesine yol açtı.

Ruble, dolar karşısında yüzde 0,2 zayıflayarak 90,37 oldu ve euro karşısında yüzde 0,3 kayıpla 100,76’dan işlem gördü. Yuan karşısında ise yüzde 0,2 kayıp yaşadı. Merkez bankasının faiz kararının ardından, Rusya Merkez Bankası Baişanı Elvira Nabiullina’nın açıklamalarında, para politikası ve diğer konulara dair işaretler aranacak.

Haziran sonunda Wagner paralı asker grubu tarafından başarısız bir silahlı isyanın ardından Rus para birimi üzerindeki baskı yoğunlaştı. Rus altyapısına yönelik saldırılar da risk iştahını azalttı.

Merkez bankası, rublenin zayıflığını düşen ihracat ve toparlanan ithalattan sorumlu tuttu. Haziran ayında Rusya’nın ödemeler dengesi 2020’den bu yana ilk kez negatif oldu.

GCM Yatırım Banner

Alfa Bank Baş Ekonomisti Natalia Orlova, “Bu, ruble için kötü bir haber. Başka bir sorun da, giderek daha fazla ihracat gelirinin ruble olarak ödenmesidir” açıklamasını yaptı. Bu hareket, Rusya’nın dış ticaret fazlasının döviz cinsinden daha düşük bir miktarını alması anlamına geliyor.

Yükselen petrol fiyatları, dövize olan iç talebin gevşemesi ve ihracatçıların yaklaşan ay sonu vergi ödemelerinin rubleyi desteklemesi bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.