Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’dan Tahıl Açıklaması Geldi: Türkiye ve BM ile Görüşülecek!

Rusya tahıl anlaşmasını askıya almasının ardından Türkiye'nin katılımıyla birlikte dört ay içinde yoksul ülkelere 500 bin ton tahılı ücretsiz olarak dağıtacak.
Rusya’dan Tahıl Açıklaması Geldi: Türkiye ve BM ile Görüşülecek!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrey Rudenko bugün tahıl anlaşmasına geri dönme olasılığı ve koşulları hakkında bilgi verdi. Sivastopol’deki Rus savaş gemilerine yapılan saldırıyı işaret eden Rudenko, anlaşmaya geri dönmeden önce olayın tüm ayrıntılarının öğrenilmesi gerektiğini açıkladı.

Rusya’nın tahıl anlaşmasına geri dönmeden önce Birleşmiş Milletler (BM) ve Türkiye ile temasların en yakın zamanda gerçekleşeceğini söyledi. Konu hakkında tüm ayrıntılar öğrenildikten sonra mümkün olabileceğini vurguladı.

BM Güvenlik Konseyi Toplantısın Odağı Tahıl Koridoru Olacak

Rudenko, “Bu mutlak rezalet, daha önce kararlaştırılan tüm anlaşmaları ihlal ediyor. Bu nedenle tüm ayrıntılar belli olduktan sonra yeni adımların ne olacağını konuşmak mümkün olacak.” diyerek konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Rusya’nın bu sorunun değerlendirileceği BM Güvenlik Konseyi’ni toplanmaya çağırdığını anımsatan Rudenko, “Konsey toplantısı. Odak noktası bu sorun olacak. Dolayısıyla bundan sonra atılacak adımların ne olacağını söyleyebileceğiz.” diyerek ekledi.

Rusya ve Türkiye Yoksul Ülkelere Ücretsiz Tahıl Dağıtacak

Rus personelinin İstanbul’daki Ortak Koordinasyon Merkezi’nde bulunması hakkında bilgisi olmadığını söyleyerek, anlaşmaya Rusya’nın katılımının askıya alındığını geri çekilmenin olmadığını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Rusya Tarım Bakanı Dmitry Patrushev ise Rusya’nın Türkiye’nin katılımıyla birlikte dört ay içinde en yoksul ülkelere 500 bin tona kadar tahılı ücretsiz olarak tedarik etmeye hazır olduğunu duyurdu.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından bugün konuyla ilgili resmi bir açıklama yapıldı. Tahıl anlaşmasının 29 Ekim’de Sivastopol’deki saldırılar sebebiyle durdurulduğu açıklandı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın süreci takip ettiği, muhataplar ve ilgili makamlar ile görüştüğü söylendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.