Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

MSB Duyurdu: Tahıl Sevkiyatı Durduruldu!

Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM tarafından imzalanan Tahıl Koridoru Anlaşması’nın bugünden itibaren geçici olarak durdurulduğu duyuruldu. İşte detaylar;
MSB Duyurdu: Tahıl Sevkiyatı Durduruldu!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Milli Savunma Bakanlığı tarafından bugün 22 Temmuz’da imzalanan Tahıl Koridoru Anlaşması’nın durdurulduğu açıklandı. Gerekçe olarak 29 Ekim’de Sivastopol’da gerçekleştirilen saldırılar sunuldu. Anlaşma kapsamında bugüne kadar Ukrayna limanlarından 9,3 milyon ton tahıl sevkinin sağlandığı bildirildi.

Yapılan açıklamada 22 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Karadeniz Tahıl Girişimi belgesi kapsamında kurulan Müşterek Koordinasyon Merkezi çalışmalarının başladığı hatırlatıldı.

Türkiye’deki Müşterek Koordinasyon Merkezi’nde görevli Rus personelin şu anda da merkezde bulunduğu belirtildi. Süre zarfında Ukrayna’dan gemi çıkışının olmayacağı söylendi.

Süreci Milli Savunma Bakanı Takip Edecek

İstanbul’da bulunan tahıl yüklü gemilerin bugün ve yarın denetleme işlemlerine devam edileceğine dikkat çekildi. Faaliyetlerin devam etmesi ve sorunun çözülmesi için Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın süreci takip ettiği vurgulandı.

Akar’ın muhatapları ve ilgili makamlar ile görüşmelere ve koordinasyona devam ettiği paylaşıldı. Bahsi geçen görüşmelerde taraflara, küresel olarak yaşanan gıda krizinde bu anlaşma ile dünyaya olumlu etkisi olduğu iletildi.

GCM Yatırım Banner

Girişimin Devam Etmesi için Provokasyon Yapılmamalı

Milli Savunma Bakanlığı açıklamasında tüm krizlerin iyi niyet ve diyalogla çözülebileceğini savundu. Ayrıca taraflara, girişimin devam etmesi için her türlü provokasyondan uzak durulmasının öneminin aktarıldığına işaret edildi.

Söz konusu açıklamada Milli Savunma Bakanlığı, “Türkiye Cumhuriyeti bölgede barışın temini ve insani yardım konusunda bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da üzerine düşeni yapmaya devam edecektir.” dedi.

Rusya Saldırıların İngiltere’nin Yardımıyla Olduğunu Düşünüyor

Rusya ise Tahıl Koridoru Anlaşması’na katılımını durdurduğu bildirdi. Anlaşmadan vazgeçmesine sebep olarak son zamanlarda Karadeniz’de bulunan Rus filosuna yapılan saldırıları gösterdi.

Rusya Savunma Bakanlığı, Sivastopol’deki patlama için Ukrayna ve İngiltere’yi sorumlu tutu. Kiev’in, İngiliz uzmanların yardımıyla, Karadeniz Filosu ve tahıl koridorunun güvenliğini sağlamada görevli sivil gemilere saldırdığı ileri sürerek, saldırıyı terör eylemi olarak nitelendi.

Açıklamada, “Terör eylemini göz önünde bulundurarak, Rus tarafı, Ukrayna limanlarından tarım ürünlerinin çıkışına ilişkin anlaşmaların uygulanmasına katılımını askıya aldı.” söylendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.