Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya’dan S-400 Israrı: Türkiye’ye Satmaya Hazırız

2017 yılında Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi aldığı için ABD ve NATO ile karşı karşıya gelen Türkiye yeni bir seçim eşiğinde…
Rusya’dan S-400 Israrı: Türkiye’ye Satmaya Hazırız
Yorum

Dokuz gündür deprem felaketiyle meşgul olan Türkiye, dış siyasette de derin bir boşlukla sınanıyor. ABD ile yaşadığı F-16 ihtilafını çözüme kavuşturamayan Türkiye’nin ismi yine Rusya’nın S-400 hava savunma sistemleriyle anılır oldu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Dördüncü Avrupa Dairesi Direktörü Yuriy Pilipson, S-400 hava savunma sistemleri tedariki konusunda Moskova’nın Ankara’ya açık kapı bıraktığı mesajını verdi.

Rusya haber ajansı Sputnik’e konuşan Pilipson, “Bu projenin hayata geçirilmesinin önünde çözülemeyecek sorun görmüyoruz” diyerek, Türkiye’ye verilecek askeri araçların Rusya tarafında sorun yaratmayacağına işaret etti.

Rus diplomat, S-400 satışında ulusal çıkarlarının yanı sıra karşı tarafın göreceği olası zararları da dikkate alarak, doğru bilginin dolaşımı konusunda hassas davrandıklarını kaydetti.


Rusya’ya karşı cephe alan ülkelerin, paralel şekilde müşterilerine de aynı tavrı göstereceklerine değindi.

Bu yaklaşımın ise aslında Rusya’nın askeri gücünü kırmak için gösterildiğini savunarak, “Bazı devletler Rusya’ya yönelik bir dizi kısıtlayıcı önlem uyguluyor ancak bunu demokrasiyi ve insan haklarını korumak için değil, hacimli silah pazarında bir rakibi ortadan kaldırmak için yapıyor” dedi.

F-16 Verilmezse Su-35 Savaş Jetlerini Satarız

ABD’ye karşı açıklamaları olan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in yaklaşımına atıf yapan Rus diplomat, F-16 alımında sorunların çözüm bulmaması halinde Rus yapımı Su-35 savaş jetlerinin Türkiye’ye satılabileceğini paylaştı.

Pilipson, “Ankara’nın, savaş jetleri alanı dahil olmak üzere Rus askeri ürünlerini satın almaya somut ilgi göstermesi durumunda, Rusya’nın ilgili departmanları bu yöndeki başvuruları değerlendirecek” diye konuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu