Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Savunma Sanayii Başkanı’nın F-16 Resti: Yalvarsalar da Almayız

F-16 alımına sırt çeviren Savunma Sanayii Başkanı, kritik ve stratejik alanlarda dışa bağımlılığın Türkiye’yi soktuğu çıkmazdan ders aldıkları mesajını verdi.
Savunma Sanayii Başkanı’nın F-16 Resti: Yalvarsalar da Almayız
HABER GİRİŞ

Savunma alanında yerli üretime ağırlık veren Türkiye, yurt dışından alınan stratejik askeri araçlara ilişkin ambargo ile karşı karşıya kaldıkça Ankara’nın pozisyonunun ne olacağı merak konusu olmuştu. Merak edilen sorunun yanıtını Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir verdi.

Teknopark İstanbul’da basın açıklaması yapan Demir, savunma alanında Türkiye’ye uygulanan ambargoları kırma mesajı verdi.

“Artık bize satmak için yalvarsalar da almayız” şeklinde çıkış yapan Demir, yerli üretime yöneldiklerini söyledi.

Askeri alanda stratejik üretimdeki yerlilik ve yeterlilik oranını artırmayı hedeflediklerini belirterek, “Ambargolar yumuşasa da devam edecektir ama bu umurumuzda değil” dedi.

“Biz Bu Konularda Dersimizi Aldık”

Demir, savunma alanında hayata geçirilecek projeler için dost ve müttefik ülkelere ortaklık çağrısı yaptı.

GCM Yatırım Banner

Yerli üretimde yaşanabilecek olası tıkanıklıkların da önceden tespit edildiği ve ona göre bir yol haritası çizildiğini söyleyerek şöyle konuştu:

“Biz bu konularda dersimizi aldık. Yerli üretimde durmadan yola devam edeceğiz. Oldukça kararlı ve netiz. Hatta yerli üretimimiz konusunda önümüzün tıkanacağı olası noktaları da önceden tespit edip gerekli adımları atmaya çalışıyoruz.”

“Para İadesi için Gerekli Adımları Atacağız”

Donald Trump’ın başkanlık yaptığı dönemde ABD’nin Türkiye’yi F-35 programından çıkarmasına değinen Demir, programa dair görüşmelerin sürdüğünü paylaştı.

F-35’ler için ödenen paranın iadesinin sağlanması için başlatılan yasal sürece ilişkin, “Buradaki paranın geri ödenmesi noktasında tahkime gitmek dahil çok sayıda seçenek var masada. Süreci izliyoruz. Gerekli adımları atacağız” dedi.

Sürüncemede kalan F-16 konusunda ise CAATSA yaptırımlarını işaret etti. 2017 yılında Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almasıyla başlatılan yaptırımlar nedeniyle ilgili sürece dair Ankara‘nın masada yer almadığını hatırlattı.

Demir, “Biz masada yokuz ancak ilgili birimlerimiz süreci işletiyor. Şu an elimizdeki F16’ların özgünleştirilmesi ve modernizasyonuna yoğunlaştık” dedi.

ABD Türkiye’nin F-16 Ambargosunu Kaldırmıştı

Özellikle Türkiye, Amerika ile ilişkilerinde sorun yaşadığında sık sık F-16 süreci çıkmaza girmiş, gerilim anlarında parça satışlarına ilişkin Türkiye’ye kırmızı ışık yakılmıştı.

Yaşanan son gelişmelerde ABD, F-16 satışındaki kısıtlayıcı koşulları Aralık ayında kaldırmıştı. Ancak ABD Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez, F-16 ambargosu konusundaki ısrarını sürdürmüş, somut adımlar atılamamıştı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.