Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Türkiye’nin F-16 Ambargosunu Kaldırdı

Akdeniz’deki çatışma ortamında Türkiye’yi F-16 alımıyla tehdit eden ABD, kararından vazgeçti. F-16 satışındaki kısıtlayıcı koşullar kaldırıldı.
ABD Türkiye’nin F-16 Ambargosunu Kaldırdı
HABER GİRİŞ

ABD Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez’in ısrarcı olduğu F-16 ambargosu kaldırıldı. Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısının Türkiye’ye F-16 satışını koşullara bağlayan maddeleri bypass edildi.

ABD Temsilciler Meclisi’nin sunduğu tasarının, iki ülkenin bürokratik kanalları vasıtasıyla sağlandığı konuşuluyor.

Ayrıca uzun süredir gerilim hattının kurulduğu Doğu Akdeniz’de güvenli ortamın sağlanacağı sözünün de alınmış olduğu tahmini, son kararla birlikte gündeme geldi.

Ekim ayında Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen ve son gelişmelerle birlikte kaldırılan maddelerde, Silah İhracatı Kontrol Yasası kapsamında Türkiye’ye yeni F-16 satışlarının durdurulması hükmü yer alıyordu.

Daha önce satılan F-16’ların modernizasyon kitlerinin Türkiye’ye satılmaması hükmünün altı çizilmişti. Bu hükümlerin kaldırılması için ise Yunan hava sahasının güvenliğinin taahhütte edilmesi gerektiği belirtilmişti.

GCM Yatırım Banner

Satış Tebligatına İtiraz Gelmemesi Gerekiyor

Türkiye’ye yapılacak silah satışı kararında yetkili isim olan ABD Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Menendez, Türkiye’ye satılacak F-16’ların önüne set çekmişti.

Bunun için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Akdeniz ile ilgili tavır ve söylemlerini gerekçe göstermişti.

Erdoğan’ın, Türk-Yunan gerilimini üst perdeye taşıdığını ve hava sahasında kaotik bir durumun yaşanmaması için Türkiye’ye F-16 satışının engellenmesi gerektiğini savunmuştu.

Menendez’in endişelerine rağmen ABD Temsilciler Meclisi’nin sunduğu son karara, Rum lobisine yakın isimlerin itiraz etme hakkının olduğu biliniyor.

Bu sebeple Türkiye’ye yapılacak F-16 satışı için yönetimin sunduğu satış tebligatına Kongre kanadının itiraz etmemesi gerekiyor. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın