Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’dan Petrol Açıklaması: Riskler Nedeniyle İndirim Arttı

2022 yılına damga vuran Rusya, yeni yıla girilmesiyle birlikte Rus petrolünü değerlendirdi. Putin’inde katıldığı toplantıda Avrupa ülkeleri bir kez daha eleştirildi.
Rusya’dan Petrol Açıklaması: Riskler Nedeniyle İndirim Arttı
HABER GİRİŞ

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Rus petrolüyle ilgili açıklama yaptı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de katıldığı hükümet toplantısında konuşan Novak, Rusya’dan yetkililerin tavan fiyat uygulayanlara 1 Şubat itibarıyla petrol satmayacağını içeren ifadelerini hatırlattı.

Novak, bazı alıcıların sözleşmelerde tavan fiyatın yer almasını içeren taleplerde bulunduğunu, ancak bu istekleri reddettiklerini aktardı. İndirim oranının 2023’ün ilk ayında arttığını, çünkü navlun fiyatlarının, alıcıların tavan fiyat belirlemedikleri için maruz kaldığı riskler nedeniyle oldukça yükseldiğini söyledi.

Söz konusu durumun geçici olduğu vurguladı ve 2022’nin ilkbahar döneminde de uyguladıkları indirim oranının hızla arttığını hatırlattı. Bu oranın zamanla yarı yarıya düştüğünü ifade etti.

Petrol sektörüyle ilgili olarak en önemli problemin indirim oranları olduğunu açıklayan Novak, ikinci sorununun Rus petrol ürünlerine yönelik ambargo ve tavan fiyat uygulamasının olduğunu bildirdi. Bunlara yanıt verileceğini, raporlayacaklarını ve yeni pazarlara tedarik, lojistik, nakliye sağlamak için tüm önlemleri alacaklarını paylaştı.

Şirketlerle sürekli temas halinde olduklarını dile getirerek Şubat ayına ilişkin sözleşmelerin tamamlandığını, bugün itibarıyla genel olarak bir sorun olmadığını duyurdu.

GCM Yatırım Banner

Avrupa Birliği ülkeleri Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrole varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulamasında anlaşmaya varmıştı. Putin ve diğer hükümet yetkilileri de bu ülkelere petrol satışı yapmayacaklarını söylemişti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.