Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya’dan Küresel Pazara 25 Milyon Ton Tahıl

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen açıklamada, Batı yaptırımlarına rağmen uluslararası pazara tahıl ve gübre tedariki sağlanmaya devam edileceği belirtildi.
Rusya’dan Küresel Pazara 25 Milyon Ton Tahıl
Yorum

Dört ayını geride bırakmaya hazırlanan Rusya-Ukrayna savaşında, tahıl krizi de çözülmesi gereken önemli bir sorun olarak gündemi meşgul ediyor. Ukrayna limanlarında bekleyen 20 milyon tondan fazla tahıl, kısıtlamalar nedeniyle Avrupa’ya ve birçok ülkeye ihraç edilemiyor.

Bu konuda taraflar karşılıklı olarak birbirini suçlarken, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova; ülkesinin tahıl, gübre ve enerji taşıyıcı ihracatı konusundaki yükümlülüklerini yerine getirmeye hazır olduğunu duyurdu.

Özellikle bu ürünlerin kritik önemde olduğu ülkeler içi tedariklerin devam edeceğini kaydetti. Rusya Bakanlık sözcüsü, bu sene sonuna kadar, Rusya’nın küresel piyasaya 25 milyon ton tahıl ve 22 milyon ton gübre ihraç etmesini bekliyor.

Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle ülkesinin eşi benzeri görülmemiş yaptırıma uyguladığını söyleyen Zakharova, Dünya Gıda Programı aracılığıyla Sudan, Yemen, Lübnan, Kırgızistan ve Tacikistan gibi ihtiyaç sahibi ülkelere gıda yardımında bulunduklarını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan Küresel Gıda Güvenliği Açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanlığı resmi sitesinde yayımladığı yazıda; Batılı ülkelerin ve Birleşmiş Milletler üyelerinin, dünya pazarlarındaki tahıl ve gübre kıtlığı nedeniyle küresel bir gıda krizi söylemlerini duymak zorunda kaldıkları belirtildi.

Bu asılsız suçlamaların reddedildiği belirtilen açıklamada, Ukrayna tahılının deniz yoluyla taşınmasının engellenmesi konusunda, Rus tarafının ihracatı hiçbir zaman engellemediklerinin altı çizildi.

Şu anda Ukrayna’dan kaynaklı olan mayın ve bombardıman tehditlerine karşı, limanların kullanımının imkansız olduğu ifade edildi.

Rus ordusunun kendi adına iki deniz insani koridorunun güvenli bir şekilde işletilmesi için gerekli koşulları sağladığı, tarım ürünlerinin ihracatı için Mariupol ve Berdyansk limanlarının kullanılabileceği söylendi.

Rusya’nın tüm baskılara rağmen gıda tedariki sağlamaya devam edeceği belirtilirken, “Batılı ülkelerin ve BM’nin temsilcilerini asılsız suçlamalardan kaçınmaya ve öncelikle kendi dar görüşlü ve kısır eylemlerinin kışkırttığı mevcut krizin gerçek nedenlerini aramaya çağırıyoruz.” Açıklamasına yer verildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu