Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’dan Doğalgaz Merkezi Açıklaması: 2023’te Karar Alınacak

Türkiye’de bir doğalgaz merkezi kurmak isteyen Rusya’dan yeni açıklama geldi. Putin’in yardımcısı Novak 2023’e işaret etti. İşte detaylar;
Rusya’dan Doğalgaz Merkezi Açıklaması: 2023’te Karar Alınacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Son aylarda Türkiye’de doğalgaz merkezi kurulmasıyla ilgili ciddi iddialar ortaya atılıyor. Moskova’nın Türkiye için ortaya koyduğu ılımlı ifadeler gelecek yıllarda farklı bir jeopolitik gücün işaretçisi olabilir. Rus uzmanlar Ekim ayında konuyu değerlendirerek Türkiye’nin enerji merkezi olabilmesi için çok elverişli bir konumda olduğunu vurgulamıştı.

Rus basınında yer alan haberler, “Moskova Türkiye’yi Süper Gaz Merkezi Yapmak İstiyor” başlığı ile atılmıştı.

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Türkiye’de kurulması hedeflenen doğal gaz merkeziyle ilgili planların yapıldığını ve kararın 2023’te alınabileceğini söyledi. Novak, “Sadece Rus tedarikçilerin değil, diğer ihracatçıların da dahil olacağı yeni bir platform oluşturmaktan bahsediyoruz.” dedi. Şu anda konuyu Türk meslektaşları ve projeye dahil olabilecek diğer potansiyel ülkelerle aktif bir şekilde çalıştıklarını paylaştı.

Türkiye’deki merkezde fiyatların Pazar koşullarına göre belirleyeceğini aktararak botların çalıştığı platformlarda alternatif, piyasaya göre fiyat oluşturacak bir merkez oluşturacaklarını sözlerine ekledi.

Novak, Rusya’nın enerji kalemlerine uygulanan tavan fiyat konusunu da ele aldı. Buna katılan ülkelere petrol ve petrol ürünleri tedarik etmeyeceklerini tekrar vurguladı. Petrol üretimini düşürmeye hazır olduklarını, gelecek yılın başında üretimi günlük 500 ila 700 bin varil yani yüzde 5 ila 7 oranında azaltabileceklerini dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Tavan fiyat uygulamalarının mantık dışı olduğunu Avrupa’daki gaz likiditesinin önemli ölçüde azalabileceğini kaydetti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.