Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’dan Çin’e Güven Mesajı: Ticaret Olağanüstü Hızla Büyüyor

Rusya ile Çin ortaklığı pekişiyor. Rusya’dan yapılan açıklamada, ikili ticaret hacminin olağanüstü bir hızla büyüdüğü mesajı verildi. Ayrıntılar haberde;
Rusya’dan Çin’e Güven Mesajı: Ticaret Olağanüstü Hızla Büyüyor
HABER GİRİŞ

Rusya Dışişleri Bakanlığı Ekonomik İşbirliği Dairesi Başkanı Dmitry Birichevsky, Rossiya-24 TV kanalına verdiği demeçte Rusya ile Çin ilişkilerini değerlendirdi.

Bu yıl itibarıyla Çin ile yürütülen ticaret hacminin olağanüstü bir hızla büyüdüğünü ifade etti.

İkili Ticaret Hacmi 140 Milyar Doları Aşmıştı

2021 sonunda iki ülke arasında ticaret hacmi yüzde 35,8 artarak 146,88 milyar dolara ulaşmıştı. Geçen yıl Çin ile yapılan ticarette artan ciroyu hatırlatan Birichevsky şöyle konuştu:

“Bu yıl inanılmaz bir oranda genişliyor. Son 20 yıldır dünyanın dört bir yanındaki çeşitli alanlarda ve sektörlerde tepeden bölgesele çeşitli düzeylerde kapsamlı bir ikili işbirliği sistemi oluşturduk.”

Hindistan da Ortak İlan Edildi

Diplomat, Çin’in yanı sıra Hindistan’ı da ticaret ortağı olarak gördüklerini açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de önemli bir ortak ticaret ağına dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Hindistan ayrıca bizden petrol, petrol ürünleri, askeri ürünler, tarım ürünleri ve gübreler satın alan muazzam ekonomik büyüme ile Asya’daki en umut verici ve en büyük ortaktır.”

İki ülke arasında karşılıklı olarak çok çeşitli mal alışverişinin olduğunu paylaşarak, “Şu anda gerçekten ihtiyacımız olan Hindistan” şeklinde ifadede bulundu.

Sınırsız Ortaklık Sürüyor

Ukrayna işgalinde Rusya’yı kınamayı reddeden Çin, Kremlin ile ticari ilişkilerine daha da yoğunlaştı. İki ülke, Şubat ayında ilan ettikleri “sınırsız ortaklık” için Haziran ayında Uzak Doğu’da ticaret köprüsü açmıştı.

En son geçen ay ise Rusya ve Çin sözcüleri, üçüncü ülkelere rağmen yürütülen ortaklığın kesintiye uğramadığını, yakın temasların sürdüğünü ilan etmişlerdi.

İki ülkeden de yetkililer, ikili ticaret hacmi için hedefin yılda 200 milyar dolar olduğunu açıklamışlardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.