Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya ve Çin’in Sınırsız Ortaklık Köprüsü Açıldı

Rusya ve Çin, Şubat ayında ilan ettikleri "sınırsız ortaklık" için Uzak Doğu'da köprü açılışı yaptı. Detaylar haberde;
Rusya ve Çin’in Sınırsız Ortaklık Köprüsü Açıldı
HABER GİRİŞ

Rusya, Ukrayna işgali sonrası Batılı ülkelerden sert tavır görmüş, en son Avrupa Birliği’nin (AB) 6. yaptırım paketiyle petrol ticaretinde de ambargo yaşamıştı. Çin’in Rusya’ya karşı tavrı, AB ülkeleri ile aynı olmadı.

Son olarak Çin ve Rusya arasında Uzak Doğu’da ticaret köprüsü açıldı. Rusya’daki Blagoveshchensk kentini, Çin’deki Heihe kentine bağlayan Amur Nehri üzerine inşa edilen köprünün açılışı bugün yapıldı.

19 milyar rubleye (342 milyon dolar) mal olduğu aktarılan köprünün yapımına 2016 yılında başlanmıştı. Mayıs 2020’de tamamlanan köprünün açılışının COVID-19 kısıtlamaları sebebiyle 2 yıl ertelendiği belirtildi.

Savaş döneminde Rusya’yı kınamayı reddeden Çin, Kremlin ile ticari ilişkilerine daha da yoğunlaştı.

Moskova ve Pekin Hükümetleri, Rus askeri güçleri Ukrayna’ya girmeden kısa bir süre önce “sınırsız ortaklık” ilan etmişlerdi. Şubat ayında yayımlanan 15 sayfalık ortak bildirinin ardından bugün açılışı yapılan köprünün iki ülke arasında ticareti artıracağı paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner

“Blagoveshchensk-Heihe Köprüsü Özel Bir Sembolik Anlam Taşıyor”

Rusya’nın Uzak Doğu’daki Kremlin temsilcisi Yuri Trutnev, açılan köprü ile ilgili, “Bugünün bölünmüş dünyasında, Rusya ile Çin arasında özel bir sembolik anlam taşıyor” şeklinde konuştu.

Rusya Ulaştırma Bakanı Vitaly Savelyev, açılış konuşmasında köprünün yıllık ticaretinin 1 milyon tondan fazla mal artırmayı sağlayacağını aktardı.

Çin Başbakan Yardımcısı Hu Chunhua ise Rusya ile her alanda iş birliklerini derinleştirmek istediklerini ifade etti.

Rusya tarafından, Nisan ayında Çin ile emtia akışının büyüyeceği söylendi. Ayrıca Pekin ile yapılan ticaretin 2024 yılına kadar 200 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın