Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya ve Çin’den Açıklama: Stratejik Ortaklık Pekişiyor

Rusya ve Çin sözcüleri, üçüncü ülkelere rağmen iki ülke arasında yürütülen ortaklığın kesintiye uğramadığını, yakın temasların sürdüğünü açıkladılar. Detaylar haberde;
Rusya ve Çin’den Açıklama: Stratejik Ortaklık Pekişiyor
HABER GİRİŞ

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, bugün yaptığı açıklamada Rusya ve Çin’in Şubat ayında ilan ettiği ‘sınırsız ortaklık’ın devam ettiğini duyurdu.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in iki ülkenin stratejik ortaklığını desteklemek için sürekli yakın temas halinde olduklarını paylaştı.

Çin liderinin Moskova’yı ziyaret etmeyi reddettiği iddialarını yalanlayan Lijian; “Salgın başladıktan sonra Çin ve Rusya Federasyonu liderleri çeşitli formatlarda yakın temaslarını sürdürmeye devam etti. Kapsamlı ortaklık ilişkilerinin kesintisiz gelişmesi adına Çin ve Rusya her düzeyde etkileşime devam edecek” dedi.

Çin sözcüsü brifingde, Pekin ve Moskova’nın ikili ilişkilerini güçlendirdiğini söyleyerek, bu iş birliğinin etkin bir diyalogla sürdüğünü paylaştı.

Benzer şekilde Rusya tarafından da Çin’in brifingini destekleyen açıklamalar geldi.

GCM Yatırım Banner

ABD, Ortaklığı Engellemek için Çin’e Baskı Yapmaya Çalışıyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Alexey Zaitsev, bugün yaptığı açıklamada, Rusya’nın yalnızca Çin ile siyasi diyalog sürdürmediğini, uluslararası arenada da etkinlik gösterdiğini vurguladı.

Ayrıca Zaitsev, ABD’nin Moskova ile Pekin arasındaki stratejik ortaklığı engellemek için Çin’e baskı yapmaya çalıştığını iddia etti.

Rus Diplomat, Rusya’nın üçüncü ülkelerle olan ilişkilerinin, Çin ile karşılıklı güvene dayanan iş birliğinde ve temel çıkarların yakınlaşmasında önemli bir etkiye sahip olmadığını söyledi.

Konu ile ilgili Zaitsev’in yorumu şöyle:

“Eşi görülmemiş bir düzeye ulaşan ülkelerimiz arasındaki etkileşimin başarıyla test edildiği ve bu tür taktiklerin başarısız olmaya mahkum olduğu sonucuna varıyoruz.”

Rusya, Ukrayna’da askeri operasyon başlatmadan önce Moskova ve Pekin Hükümetleri, ‘sınırsız ortaklık’ ilan etmiş, 15 sayfalık ortak bildiriye imza atmışlardı.

Geçen ay ise iki ülke arasında Uzak Doğu’da ticaret köprüsü açılmıştı. Rusya’daki Blagoveshchensk kentini, Çin’deki Heihe kentine bağlayan Amur Nehri üzerine inşa edilen köprünün iki ülke arasında ticareti artıracağı söylenmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın