Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’dan BM Konsey Üyeliğinin Askıya Alınmasına Yanıt Geldi

Rusya, BM’nin aldığı kararın ardından cevap vermede gecikmedi. BM’nin kendi çıkarlarını düşünen devletlerin tekelinde olduğu söylendi.
Rusya’dan BM Konsey Üyeliğinin Askıya Alınmasına Yanıt Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Ukrayna’daki savaş nedeniyle Rusya’nın İnsan Hakları Konseyi üyeliğini askıya aldı. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan söz konusu karara ilişkin açıklama geldi.

Bakanlığın sitesinde yer alan açıklamada, Rus tarafının alınan bu kararı BM’nin egemen bir üye devletini meydan okurcasına cezalandırmak için hukuka aykırı ve siyasi olarak motive edilmiş bir adım olarak gördüğü söylendi.

Hemen arkasından “Rusya Federasyonu, BM İnsan Hakları Konseyi üyesi olarak yetkilerinin 7 Nisan 2022’den itibaren erken feshedilmesine karar verdi.” açıklaması geldi.

Rusya’nın İnsan Hakları Konseyi’ni her zaman, temel rolü insan haklarına ilişkin kilit konularda yapıcı ve azami düzeyde siyasetten arındırılmış, devletlerarası diyaloğun geliştirilmesini teşvik eden, insan haklarının geliştirilmesi ve korunmasına yönelik evrensel sistemin önemli bir bileşeni olarak gördüğü belirtildi.

Ancak Konsey’in kendi fırsatçı amaçları için kullanan bir grup devletin tekelinde olduğu aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Açıklamada, “İnsan hakları alanında kendilerini bir standart olarak ilan eden bu devletler, ağır ve kitlesel insan hakları ihlallerinin işlenmesine doğrudan müdahil olurlar veya buna göz yumarlar. Konsey üyesi statülerine rağmen, tek tek ülkelerdeki insan hakları durumunun istikrara kavuşturulmasına gerçek yardım uğruna bencil siyasi ve ekonomik çıkarlarından vazgeçmeye hazır değiller.” ifadesine yer verildi.

Bu tür hareketlerin genel olarak BM’nin güvenilirliğini zedelediği söylendi. Rusya’nın BM İnsan Hakları Konseyi üyeliğini zamanından önce sonlandırmasının, insan hakları alanındaki uluslararası yükümlülüklerinden vazgeçtiği anlamına gelmemesi gerektiği bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.