Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’dan Avrupa’ya Kötü Türkiye’ye Güzel Haber

Novak, Avrupa’ya gaz sevkiyatının azalacağını bildirdi. Ancak Türkiye’nin ilave hacim talep etmesi durumunda temin edeceklerini söyledi. İşte detaylar,
Rusya’dan Avrupa’ya Kötü Türkiye’ye Güzel Haber
HABER GİRİŞ

Rusya Başbakan Yardımcısı Novak, Özbekistan’ın Semerkant şehrinde Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİO) Zirvesi’nde bazı açıklamalar yaptı. Novak, Avrupa’ya Rus gazı sevkiyatının bu yıl 50 milyar metreküp düşeceğini aktardı. Rusya’nın Avrupa’ya karşı enerji konusundaki tutumu, Avrupa ülkeleri için endişelerin daha da artmasına neden oldu.

Novak, Türkiye için “Türk ortaklarımız” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin ilave hacim istemesi durumunda değerlendirip temin edeceklerini dile getirdi.

Novak, gaz ihracatındaki düşüşün nedeni olarak Rusya’ya yapılan yaptırımları işaret etti. Avrupalı yetkililerin, enerji krizi doğrultusunda mantıklı adımlar atmaları gerektiğini vurguladı. Avrupa’ya hitap ederek piyasaya nasıl müdahale edeceklerini değil, her şeyden önce orada yaşan insanları düşünmeleri gerektiğini ifade etti.

Söz konusu fiyat sınırı uygulaması ile ilgili de açıklama yapan Novak, gazın fiyat arzının talep dengesine ve piyasa koşullarına göre oluşacağını ifade etti. Sevkiyatların uzun vadeli sözleşme şartlarına göre oluştuğunu ve sözleşmelerinin uzun vadeli olduğunu aktardı.

Geçtiğimiz aylarda G7 ülkeleri, Rus petrolüne tavan fiyat getirmek için çalışmalara başlamıştı. Dünyanın ekonomik üretiminin ortalama yarısını oluşturan G7 ülkeleri, Rusya üzerindeki baskıyı artırmak ve Rusya’nın savaşta kullandığı finansmanı zayıflatmak için görüşmeler yapmıştı.

GCM Yatırım Banner

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın enerji ihracatına yönelik bir sınır getirilmesi durumunda, Avrupa’nın kış aylarında donmasına izin vermeye hazır olduğunu söylemişti.

Dün ise Avrupa Komisyonu Başkanı Ursulo Von der Leyen, Parlamento Genel Kurulu’nda konuşarak Rusya’ya eşi benzeri görülmemiş yaptırımlar uyguladıklarını, üye ülkelerden elektrik tüketimlerinin düşürülmesini talep edeceklerini, böylece enerji fiyatlarındaki yükselişin önüne geçeceklerini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın