Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Leyen’den Enerji Devlerine Tavan Fiyat Sınırı

Ursula Von der Leyen, "cesaretin bir adı var ve bu isim Ukrayna" diyerek ülkeye desteğini yineledi. Konuşmasında yeni planlarını açıkladı.
Leyen’den Enerji Devlerine Tavan Fiyat Sınırı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurul oturumunda “Birliğin Durumu” konulu konuşmasında dikkat çekti. Ukrayna savaşı, enerji krizi ve yükselen enflasyonla ilgili yorumlarda bulunarak, Avrupa Birliği’ni (AB) bir arada tutmak için mesajlar verdi.

Daha önceden parlamentoda kıtada devam eden bir savaşın görüşülmediğine işaret eden Leyen, Ukrayna savaşından sonra tüm Avrupa’nın birleştiğini vurguladı.

Bugün Ukrayna’da çocukların gideceği bir okul bile olmadığını açıklayan Leyen, Avrupa’da bulunan okullarda Ukraynalı çocukların yeni arkadaşlar edindiğini iletti.

15 yıl önceki mali krizde çözüm bulmanın seneler sürdüğünü aktararak, şu an ise Rusya’nın Ukrayna sınırına girdiği andan itibaren bütün tepkilerin bir olduğunu belirtti.

Cesaretin Adı Ukrayna!

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin eşi Olena Zelenska’nın da aralarında bulunduğu Avrupa Parlamentosu’nda, Zelenska üyeler tarafından ayakta alkışlandı. Leyen konuşmasında cesaretin bir adı var ve bu isim Ukrayna alkış alarak şöyle devam etti:

GCM Yatırım Banner

“Cesaretin bir yüzü var, Rus saldırganlığına karşı duran Ukraynalı erkek ve kadınların yüzü.”

Ursula Von der Leyen Avrupa Parlamentosu
KAYNAK: TWİTTER

Rusya’ya eşi benzeri görülmemiş yaptırımların uygulandığına ve Rus ekonomisinin ayakta kalmak için mücadele verdiğine değinildi.

Rusya ekonomisini unutulma yoluna sokanın Kremlin olduğuna işaret eden Leyen, Putin’in ölüm ve yıkım izinin bedelinin bu olduğunu ve yaptırımların yürürlükte kalmaya devam edeceğini ekledi.

Ukrayna’nın ekonomik olarak desteklenmeye devam edileceğini yineleyen Leyen, Ukrayna’nın yeniden inşa için kaynağa ihtiyacı olduğunu paylaştı.

Sadece finansman ile desteklenme ile kalmayacağının bilgisini vererek, Ukrayna’nın potansiyelinden en iyi şekilde yararlanılacağını vurguladı.

Ukrayna Tek Pazar’da Başarı Hikayesi Yazacak

Ukrayna’nın yükselen bir teknoloji merkezi olduğunu ileterek,  büyümeyi hızlandırmak ve fırsatlar yaratmak için Tek Pazar’ın tüm gücünü seferber edileceğinin altını çizdi.

Mart’ta Ukrayna’nın elektrik şebekesine bağlandığını söyleyen Leyen, şu an ülkenin Avrupa’ya elektrik ihraç ettiğini ekledi.

Tek Pazar’ın Avrupa’nın en büyük başarı öykülerinden biri olduğunu ve bu durumun Ukrayna için de bir başarı hikayesi haline getirileceğini vurgulayarak Leyen şöyle konuştu:

“İşte bu yüzden bugün Kiev’e gidiyorum, bunu Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenski ile ayrıntılı olarak görüşmek üzere.”

Rus Fosil Yakıtına Olan Bağımlılık Sonlandırılacak

Tüm Avrupa’nın Rus fosil yakıtına olan bağımlılığından kurtulması gerektiğini bildiren Leyen, geçen yıl Rus gazından ithalatın yüzde 40’ını oluşturduğunu bugün ise boru hattının tedarikte yüzde 9’a düştüğünü kaydetti.

Komisyon Başkanı, AB’nin doğal gaz depolarının yüzde 84 doluluk seviyesine ulaştığına ama bunun yeterli kalmayacağına işaret etti.

Üye ülkelerden elektrik tüketimlerinin düşürülmesi isteneceğine değinen Leyen, bu şekilde fiyatların da yükselmesinin önüne geçileceğini söyledi.

Ülkeler 140 Milyar Euro Kaynak Elde Edecek!

Enerji için desteğe de ihtiyaç olduğuna dikkati çekerek, düşük maliyetle elektrik üreten şirketlerin gelirlerine tavan fiyat uygulamasının getirilmesi gerektiğini iletti.

Düşük maliyetli elektrik üreticilerinin son dönemde aşırı yüksek karlar elde ettiğine işaret eden Leyen şöyle konuştu:

“Bu devirde savaştan yararlanarak ve tüketicilerin sırtına binerek olağanüstü rekor kârlar elde etmek yanlıştır. Bu zamanlarda, kârlar paylaşılmalı ve en çok ihtiyacı olanlara kanalize edilmelidir.”

Ursula Von der Leyen Avrupa Parlamentosu Twitter
KAYNAK: TWİTTER

Fosil yakıttan elektrik üretenlerin de tavan fiyat uygulamasını kapsadığını ifade eden Leyen, fosil yakıt şirketlerinin de sürece katkı sağlamak zorunda olduğunu açıkladı.

Bu katkılardan üye ülkelerin 140 milyar eurodan fazla kaynak elde edeceği vurgulandı.

“Siz Ailemizin Bir Parçasısınız”

Batı Balkanlar, Ukrayna, Moldova ve Gürcistan halkını işaret eden Leyen, “Siz ailemizin bir parçasısınız, geleceğiniz Birliğimizde ve Birliğimiz sizsiz tam değil!” dedi.

Katılım sürecinde olan söz konusu ülkelerin, Avrupa’daki ülkelere ulaşma ihtiyacının olduğu bildirildi. Bu nedenle Leyen, Avrupa Siyasi Topluluğu çağrısını destekleyerek fikirlerin Avrupa Konseyi’ne sunulacağını ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın