Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’daki Renault Fabrikasına 1 Ruble Bedelle El Konuldu

Savaş sonrası yaptırımlar kapsamında, Rusya hükümetinden yeni bir hamle geldi. Renault’un ülkedeki fabrikasına el konuldu.
Rusya’daki Renault Fabrikasına 1 Ruble Bedelle El Konuldu
HABER GİRİŞ

Rusya geçtiğimiz dönemde savaş nedeniyle Batılı ülkeler tarafından pek çok yaptırım ile karşı karşıya kaldı. Putin hükümeti de bu yaptırımlara yanıt olarak çeşitli hamlelerde bulunmuştu.

Bu hamlelere bir yenisi daha eklendi. Fransız otomotiv devi Renault’un Rusya’da bulunan fabrikasına hükümet tarafından el konuldu. Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Renault’un Rusya’daki tüm varlıklarının Rus devletine devredildiğini açıkladı.

Açıklamada, Renault’un Rusya’daki tüm varlıklarının Rus hükümeti ve Moskova belediye yönetimine devredilmesi konusunda anlaşma imzalandığı belirtildi. Varlıkların devredilmesi için 1 ruble karşılığında sembolik bir ödeme yapılacağı bildirildi.

Renault’un Avtovaz’daki yüzde 68 payının ise NAMI isimli Rus enstitüsüne geçeceği açıklandı. Bakanlık, otomotiv devinin devredilen payını 6 yıl içerisinde geri alabileceğini duyurdu.

Renault: Zor Bir Karar Aldık

Renault CEO’su Luca de Meo “Bugün zor ama gerekli bir karar aldık ve Rusya’daki 45.000 çalışanımıza karşı sorumlu bir seçim yapıyoruz” diye konuştu. De Meo, bu hareketin Renault’nun performansını ve gelecekte farklı bir bağlamda Rusya’ya dönme kabiliyetini koruduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Renault geçtiğimiz dönemde Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımlar kapsamında, Rusya’daki fabrikasında üretimi durdurma kararı almıştı. Otomotiv devi 2005 yılında Moskova ile ortak girişimin bir parçası olarak Rusya’da otomobil üretimine başlamıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkeden ayrılma kararı alan şirketlerin varlıklarına devlet taraıfndan el konulmasını destekleyeceğini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.