Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’daki Kripto Madenciliği Yaptırım Tehdidi Altında

Batılı ülkeler Rusya’daki kripto madenciliği şirketlerini hedef almaya başladı. Bu durum ülkedeki endüstriyi tehdit ediyor. Ayrıntılar haberde...
Rusya’daki Kripto Madenciliği Yaptırım Tehdidi Altında
HABER GİRİŞ

Rusya ile Ukrayna arasında 1.5 ayı aşkın devam eden savaş, Batılı ülkelerin yaptırım dalgasını beraberinde getirdi. Bu durum nedeniyle ülkenin kripto endüstrisinin olumsuz etkilenebileceği belirtiliyor.

ABD’li yetkililer, Rusya ekonomisine zarar vermeyi amaçlayan son yaptırım turunda Rus Bitcoin madencilik şirketi BitRiver’ı hedef aldı.

Hazine Bakanlığı’nın Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi, Rusya’nın fon toplamak ve yaptırımlardan kaçınmak için geniş petrol rezervlerini ve diğer doğal kaynaklarını kripto madenciliği için paraya çevirebileceğinden endişe duyduğunu açıkladı.

Ülkedeki Madencilik Sektörü Hedef Alınıyor

Yaptırımlar, BitRiver ve çeşitli yan kuruluşlarının ABD kripto borsalarına veya madencilik ekipmanlarına erişimlerini engelleyecek. Bitcoin üretiminin Rus yaptırımlarından kaçınmak için potansiyel olarak kullanılması, Uluslararası Para Fonu da (IMF) dahil olmak üzere küresel düzenleyiciler için önemli bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz gün dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, Rusya’daki hizmetlerini yaptırımlar nedeniyle kısıtlama kararı almıştı. Rusya çok büyük bir kripto para piyasasına ev sahipliği yapıyor. Kremlin, Rusların yaklaşık 124 milyar dolar değerinde dijital varlığa sahip olduğunu tahmin ediyor.

Şimdi Kayıt Olun

CryptoCompare’den alınan verilere göre, ruble cinsinden kripto ticaret hacimleri Mart ayında önceki aylardan çok daha yüksek seviyeye çıkarak 1.4 milyar dolara ulaştı. Binance, Mart ayında işlemlerin yüzde 77′sini oluşturan ruble-kripto hacmi için en popüler borsa oldu.

Rusya’nın Madencilikteki Payı Büyük

Rusya son yıllardaki göç dalgası ile beraber dünyanın en büyük kripto madencilik merkezlerinden biri haline geldi. Cambridge Üniversitesi verileri, ülkenin kripto madenciliği alanında bir güç merkezi olduğunu gösteriyor.

Ağustos 2021 itibarıyla Rusya, Bitcoin madenciliğinde küresel işlem gücünün yaklaşık yüzde 11′ini oluşturuyor. Bu oran Rusya’yı, Kazakistan’ın ardından üçüncü büyük madencilik merkezi haline getiriyor.

Kazakistan’daki siyasi huzursuzluğun, Bitcoin madencilerini çevrimdışı duruma getiren internet kesintilerine yol açtığı göz önüne alındığında, Rusya’nın sektördeki payının geçen zaman içerisinde daha da yükselmiş olabileceği tahmin ediliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın