Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’da Ekonomik Daralma Yüzde 12’yi Aşabilir!

Yaptırımların vurduğu Rus ekonomisi, ülkeden gelen son tahminlere göre bu yıl yüzde 12,4’e kadar daralabilir. Detaylar haberde;
Rusya’da Ekonomik Daralma Yüzde 12’yi Aşabilir!
HABER GİRİŞ

Rusya ekonomisi, Ukrayna’yı işgalinden bu yana ağır yaptırımlarla çalkalanıyor. Ülkenin para birimi ve borsası, Batılı ülkeler ve müttefiklerinin ülkeye karşı koyduğu ambargolarla tarihi düşük seviyeleri görürken gelen tahminler rekor daralmaya işaret ediyor.

Ülkeden gelen ön tahmin de bunu gösterdi. Rusya Federasyonu Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, ülkenin gayri safi yurt içi hasılasının (GSYİH) 2022’de yüzde 8,8 ila yüzde 12,4 aralığında küçüleceğini öngördü.

Bugün yayımlanan rapora göre Rusya ekonomisinin 2022’de temel senaryosunda yüzde 8,8 daralacağı tahmin edildi.

Diğer senaryoda ise yüzde 12,4 daralmaya işaret edildi. Bununla birlikte temel senaryoda Rusya ekonomisinin 2023’te yüzde 1,3, 2024’te yüzde 4,6 ve 2025’te yüzde 2,8 büyüyeceği öngörüldü.

Yüzde 12,4’lük  tahmin, bu ayın başlarında ekonominin bu yıl gayri safi yurtiçi hasılada 1994’ten bu yana en büyük düşüşle yüzde 10’dan fazla daralma yolunda olduğunu söyleyen eski Maliye Bakanı Alexei Kudrin’in tahminleriyle uyumlu geldi. Kudrin, Kremlin’in SSCB sonrası en sert daralmayı yaşayacağını öne sürmüştü.

Dünya Bankası son tahminlerinde Rusya’nın bankalarına, devlete ait işletmelere ve diğer kurumlara uygulanan Batı yaptırımları nedeniyle 2022’de yüzde 11,2 oranında küçülme öngördü. Dünya Bankası’na kıyasla daha iyimser olan IMF (Uluslararası Para Fonu) ise Rusya için 2022’de yüzde 8,5, 2023’te ise yüzde 2,3 küçülme tahmin etti.

GCM Yatırım Banner

Öte yandan Rus hükümet kurumu, enflasyon tahminlerinde de bulundu. 15 Nisan itibarıyla zaten yüzde 17,62’ye yükselen enflasyonun bu yıl yüzde 22,6’ya kadar çıkacağı ve 2023’te merkez bankasının yüzde 4 hedefinin oldukça üzerinde kalacağı bildirildi.

Yine de olası yeni yaptırımlar ve ticaret konularına ilişkin belirsizlik nedeniyle bu yıl ekonomiye verilen zararın boyutu belirsiz. Hükümetin tahminlerini bu yıl birkaç kez revize etmesi bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.