Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya, Yılın ilk 8 Ayında 2,3 Trilyon Ruble Bütçe Açığı Verdi

Gelirlerinin büyük bir bölümünü enerji kaynaklarından elde eden Rusya, 2023’ün ilk 8 ayında 2,3 trilyon ruble bütçe açığı verdi. İşte detaylar;
Rusya, Yılın ilk 8 Ayında 2,3 Trilyon Ruble Bütçe Açığı Verdi
Yorum

Rusya Maliye Bakanlığı, resmi web sitesi üzerinden ülkenin bütçe gelirlerini içeren verileri paylaştı. Buna göre ülkenin bütçe gelirleri 2023’ün ilk 8 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,5 düştü ve 17 trilyon ruble seviyesine kadar geriledi.

Söz konusu dönemde bütçe giderleri yüzde 12 yükseldi ve 19,3 trilyon rubleye ulaştı. Bütçe gelirleri ve giderleri ele alındığında Rusya’nın bütçe tarafında 2,3 trilyon ruble açık verdiği görüldü.

Rusya’nın petrol ve doğal gaz gelirlerinde de ciddi bir gerileme görüldü. 2023’ün ilk 8 ayını kapsayan süreçte yüzde 38,2 düştü ve 4,8 trilyon rubleye indi. Petrol ve doğal gaz dışındaki gelirler ise yüzde 24,2 yükseldi.

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, yaptığı açıklamada Rusya ekonomisinin zorlu şartlara uyum sağladığını ve bütçenin Ağustos’ta 230 milyar ruble fazla verdiğini belirtti.

Maliye Bakanlığı, Rusya’nın 2023’ün sonunda 2,9 trilyon ruble açık vereceğini tahmin ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu