Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Yaptırımlara Karşı Çin ve Suudi Arabistan’dan Yardım İstiyor

Rusya, Ukrayna savaşı sonrası Batılı ülkeler tarafından uygulanan yaptırımlara karşı Çin ve Suudi Arabistan ile iş birliği yapmak istiyor.
Rusya Yaptırımlara Karşı Çin ve Suudi Arabistan’dan Yardım İstiyor
HABER GİRİŞ

Rusya, Ukrayna ve müttefiklerinin Moskova’yı küresel finans sisteminden daha da izole etme yönündeki baskısını savuşturmak için Çin ve Suudi Arabistan da dahil olmak üzere yakın olduğu ülkelerle yeni iş birlikleri yapmak istiyor.

Kremlin’in mali istihbarat teşkilatı tarafından koordine edilen ayrıntılı planlar, küresel mali gözlemci olan Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) Ekim ayındaki toplantısı öncesindeki planlı toplantılarda hedeflenecek ülkeler, taktikler ve hedefler de dahil olmak üzere Moskova’nın stratejisini ortaya koyuyor.

Belgeler, Rusya’nın gelecekteki atama girişimlerini engellemenin yanı sıra, kara para aklamayla mücadele örgütündeki üyeliğinin eski durumuna getirilmesine yardımcı olmak için bazı ortaklarından yardım beklediğini gösteriyor.

Çin ve Suudi Arabistan Öne Çıkıyor

Rus hükümeti, Çin ve Suudi Arabistan’ı öncelikli ülkeler olarak tanımlıyor ve bu ülkelerin yalnızca yenilenen yaptırım girişimlerini engellemeye yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda Moskova adına başkalarıyla da lobi yapabileceğine inanıyor.

Rusya’nın diğer öncelikleri arasında Hindistan ve Güney Afrika ile ilişkilerin sürdürülmesi yer alıyor. Belgelere göre Moskova, ikincisini diğer hükümetlerin FATF pozisyonları hakkında bilgi toplamak için bir kanal olarak görüyor.

GCM Yatırım Banner

Moskova’nın diplomatik ağını yoğunlaştırdığı diğer hükümetler arasında Türkiye, Arjantin, Malezya ve Meksika yer alıyor. Rusya, Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgal ettikten sonra FATF’tan uzaklaştırıldı ancak şu ana kadar kurumun kara listesine alınmaktan ve diğer cezalardan kaçındı.

Moskova, aralarında Hindistan’ın da bulunduğu bazı dost ve müttefiklerine, bu yılın Haziran ayında yapılan son FATF genel kurul toplantısı öncesinde bu tür girişimleri engellemeleri yönünde baskı yaptı.

FATF kurallarına göre grubun birkaç üyesi bile kararları durdurmak için yeterli olabiliyor. Merkezi Paris’te bulunan FATF, kara parayla mücadelede standartları belirleyen hükümetler arası bir kuruluş olarak faaliyet gösteriyor.

Rusya, askıya alma kararının kurumun yetki alanının ötesine geçen siyasi bir karar olduğunu savunurken, Ukrayna Maliye Bakanlığı Rusya’nın FATF standartlarını ihlal ettiği iddialarını ayrıntılarıyla anlatan bir dava hazırladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.