Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya ve Ukrayna, Birbirlerini Nükleer Santrali Tehdit Etmekle Suçluyor

Nükleer santralin bulunduğu Zaporijya yakınları çatışmalara sahne oluyor. Rusya ve Ukrayna ise birbirini suçluyor. Detaylar haberde...
Rusya ve Ukrayna, Birbirlerini Nükleer Santrali Tehdit Etmekle Suçluyor
HABER GİRİŞ

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş devam ederken, taraflar son dönemde Zaporijya’da bulunan nükleer santralin yakınlarında karşı karşıya geliyor.

Moskova ve Kiev, bölgede savaşın bir felaketi tetikleyebileceğine dair uluslararası endişelerin odak noktası olan Ukrayna’daki Rus kontrolündeki Zaporizhzhia nükleer santralinin çevresini bombalamakla ilgili yeni suçlamalarda bulundular.

Taraflar Birbirini Suçluyor

Avrupa’nın en büyük nükleer santrali olan Zaporijya, Mart ayının başından beri Rus kuvvetleri tarafından kontrol ediliyor. Ukraynalı personel tarafından tesis işletiliyor ve son haftalarda iki taraf, tesisin yakınındaki bombardımanda suçu karşı tarafa attı.

Ukrayna’nın devlet destekli enerji şirketi Energoatom, Rus birliklerinin son 24 saat içinde santral kompleksinin zeminini tekrar bombaladığını söyledi.

Energoatom hasara dair tespit çalışması yapıldığını bildirdi. Moskova ise Ukrayna güçlerini son 24 saat içinde tesis kompleksini üç kez bombalamakla suçladı.

GCM Yatırım Banner

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Toplam 17 top ateşlendi, bunlardan dördü 168 adet ABD WestingHouse nükleer yakıtının depolandığı özel Binanın çatısına isabet etti.” ifadeleri kullanıldı.

Kullanılmış nükleer yakıt için kuru bir depolama tesisinin yakınında 10 merminin ve taze nükleer yakıt deposunun bulunduğu bir binanın yakınında üç merminin daha patladığı bildirildi. Santraldeki radyasyon durumunun normal kaldığını belirtildi.

Çatışmalar Bölgede Paniği Artırdı

Çatışmalar nedeniyle geçtiğimiz günlerde santralin elektrik şebekesinden tamamen ayrıldığı açıklanmıştı.

Energoatom dün akşam tesisin çalışır durumdaki iki reaktörünün şebekeye yeniden bağlandığını ve tekrar elektrik sağladığını bildirmişti.

Olaylar sonrası Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, elektrik kesintisiyle ilgili, dünyanın nükleer bir felaketten kıl payı kurtulduğunu söylemişti.

Rusya ile Ukrayna arasında Şubat ayında başlayan savaşta altı ayı aşkın süre geride kaldı. Savaş nedeniyle çok sayıda asker ve sivil öldü. Bölgede ise büyük tahribat meydana geldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.