Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa’nın En Büyük Nükleer Santrali Elektrik Şebekesinden Ayrıldı

Ukrayna hükümetine bağı Energoatom, Zaporijya’da bulunan nükleer santralin elektrik şebekesi ile bağlantısının kesildiğini açıkladı. Detaylar geliyor...
Avrupa’nın En Büyük Nükleer Santrali Elektrik Şebekesinden Ayrıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya ile Ukrayna arasında Şubat ayından bu yana devam eden savaş, bölgede yaşanan gelişmelere yenilerini ekliyor. Ukrayna, Zaporijya kentinde Avrupa’nın en büyük nükleer santraline ev sahipliği yapıyor.

Son günlerde savaş nükleer santralin yakınlarında etkisini göstermeye başlamıştı. Bu durum dünya kamuoyunda endişe verici bir gelişme olarak yankı bulmuştu. Nükleer santrale dair yeni bir gelişme yaşandı.

Ukrayna hükümetine bağlı enerji şirketi Energoatom tarafından yapılan açıklama ile Zaporijya’da bulunan nükleer santralin, elektrik şebekesinden tamamen ayrıldığı duyuruldu. Kurum, hatlarda meydana gelen hasar nedeniyle böyle bir durum yaşandığı ve bunun nükleer santralin tarihinde bir ilk olduğunu bildirdi.

Toplamda dört iletim hattı olduğu ve üçünün daha önceki Rus bombardımanında hasar gördüğü belirtildi. Kurum içi elektrik ihtiyacının, Ukrayna’nın güç sistemi tarafından sağlandığı açıklandı.

Açıklamada, otomasyon ve güvenlik sistemlerinin işleyişi hakkında şu anda herhangi ayrıntıya yar verilmezken, güç ünitelerinden birinin şebekeye bağlanması için çalışmaların devam ettiği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Rusya Santral Yakınına Saldırmıştı

Zaporijya’daki nükleer santral, 6 reaktöre ve 5 bin 700 megavatsaat elektrik üretim kapasitesine sahip. Santral ülkenin toplam elektrik ihtiyacının yüzde 20’sini karşılıyor.

Rusya ordusu geçtiğimiz günlerde nükleer santrale yakın bir kasabayı hedef almıştı. Saldırı onlarca insanın yaralanmasına neden olurken, bölgede nükleer bir kaza yaşanmasına dair endişeler artmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.