Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya, Ukrayna’da Nükleer Santrale Yakın Kasabayı Hedef Aldı

Rusya tarafından düzenlenen füze saldırısı, Ukrayna'da nükleer santrale yakın bir kasabayı vurdu. Ukraynalı yetkililer yaralıların olduğunu bildirdi.
Rusya, Ukrayna’da Nükleer Santrale Yakın Kasabayı Hedef Aldı
HABER GİRİŞ

Rusya ile Ukrayna arasında Şubat ayında başlayan savaş, bölgede karşılıklı saldırılar ile sürüyor. Ukraynalı yetkililer, Rus füzesinin bir nükleer santralden çok da uzak olmayan bir güney Ukrayna kasabasının yerleşim bölgesine isabet ettiğini bildirdi.

Yetkililer saldırıda 12 sivilin yaralandığını ve Ukrayna’daki savaş sırasında nükleer bir kaza korkusunun arttığını belirtti.

Mykolaiv bölgesinin valisi Vitaliy Kim, Voznesensk’te çok sayıda özel eve ve beş katlı bir apartmana zarar veren saldırıda yaralananlar arasında dört çocuğun olduğunu söyledi.

Kasaba, Ukrayna’nın en büyük ikinci nükleer santrali olan Pivdennoukrainsk Nükleer Santrali’ne (PNPP) yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunuyor.

Ukrayna’dan Terörizm Vurgusu

Ukrayna’daki dört nükleer enerji üreticisinin tümünü yöneten devlet tarafından işletilen Energoatom, Voznesensk’e yapılan saldırıyı “Rus nükleer terörizminin bir başka eylemi” olarak nitelendirdi.

GCM Yatırım Banner

Mykolaiv bölgesinde hava saldırısı uyarıları birkaç kez duyuldu. Energoatom yaptığı açıklamada, saldırının Rus ordusunun Mart başında ele geçirmeye çalıştığı Pivdennoukrainsk Nükleer Santrali’ni hedef almış olabileceğini kaydetti.

Energoatom yaptığı açıklamada, saldırının Rus ordusunun Mart başında ele geçirmeye çalıştığı Pivdennoukrainsk Nükleer Santrali’ni hedef almış olabileceğini kaydetti. Ukrayna geçtiğimiz gün Rusya’nın Zaporijya nükleer santralindeki güç bloklarını şebekeden ayırmayı planladığını bildirmişti.

Ukraynalı yetkililer daha önce Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşları, Rusya’nın işgal altında tuttuğu başka bir nükleer santrali terk etmeye zorlama çağrısında bulunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın