Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zelenski: Dünya Bir Radyasyon Felaketinden Kıl Payı Kurtuldu

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Avrupa’nın en büyük nükleer santralinde tarihte ilk kez yaşanan elektrik kesintisi sonrası açıklama yaptı.
Zelenski: Dünya Bir Radyasyon Felaketinden Kıl Payı Kurtuldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş tüm hararetiyle devam ederken, Avrupa’nın en büyük nükleer santrali olan Zaporijya yakınlarında çatışmaların hızlanması tüm dünyayı alarma geçirdi. Olası bir patlama, çok büyük bir felaket anlamına geleceğinden, buradaki tansiyonun bir an önce düşürülmesi için uluslararası kurumlar harekete geçti.

Dün hatlarda meydana gelen hasar nedeniyle, Zaporijya’da bulunan nükleer santralin, elektrik şebekesinden tamamen ayrıldığı bildirildi. Ukraynalı enerji şirketi Energoatom tarafından yapılan açıklamaya göre Rus bombardırmanı nedeniyle gerçekleşen bu durum, nükleer santralin tarihinde ilk kez oluyor.

6 nükleer reaktör bulunan ve Ukrayna’daki toplam elektriğin yüzde 20’sini sağlayan santral, Mart ayının başında Ruslar tarafından ele geçirilmişti.

Zelenski: Dünya Bunun Ne Kadar Büyük Bir Tehdit Olduğunu Anlamalı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, bu gelişmenin ardından sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Zaporijya’nın tarihte ilk kez elektriğinin kesildiğini, güç ünitelerinin acil durum korumasının çalıştığını söyledi.

Dizel jeneratörlerin tesise enerji sağlamak ve kapatmadan sonra desteklemek için hemen devreye alındığını söyleyen Zelenski, eğer jeneratörler hemen açılıp, personel tepki vermeseydi o zaman radyasyon kazasının sonuçlarının üstesinden gelmenin çok zor olacağını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

“Dünya bunun ne kadar büyük bir tehdit olduğunu anlamalı.” diyen Ukrayna lideri, Rusya’nın sadece Ukrayna’yı değil Avrupa’yı da büyük bir radyasyon felaketiyle karşı karşıya bıraktığını ancak elektriğin saatlerce kesilmesi nedeniyle kıl payı kurtulduğunu söyledi.

Ukrayna’nın güneyinde zaten insani bir felaket yaşandığını, işgalcilerin tüm bunların yanında bir de elektrik ve su kesintilerine sebep olarak, daha önce hiç görülmemiş bir bozulma yarattıklarını anlattı.

Zaporijya nükleer santralinden işgalcilerin uzaklaştırılması için uluslararası bir baskıya ihtiyaç olduğunu, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (IAEA) ve diğer kuruluşların çok daha fazlasını yapmaları gerektiğini söyledi.

Çünkü Rus birliklerinin nükleer santralde kaldığı her dakikanın küresel bir radyasyon felaketi riski taşıdığını dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.