Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya ve Çin’in Ticaret Hacmi Hedefi: 190 Milyar Dolar!

Rusya ve Çin'in ticari diyaloğu ilerlemeye devam ederken, bu yıl sonu iki ülkenin ticaret hacmi hedefleri duyuruldu. İşte detaylar;
Rusya ve Çin’in Ticaret Hacmi Hedefi: 190 Milyar Dolar!
HABER GİRİŞ

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi, Batılı ülkelerin tepkisini toplarken Çin aksi yönde tutum alarak Rusya ile olumlu temaslar kurmaya devam etti.

İki ülkenin ticari ilişkilerine yönelik Rusya’nın Çin’deki ticaret temsilcisi Alexey Dakhnovsky’dan açıklama geldi.

Rusya ile Çin arasındaki ikili ticaret hacminin 2022 sonunda 185-190 milyar dolara ulaşabileceğini belirtti.

Ticaret hacminin 200 milyar dolara ulaşmasının mevcut durumlar ele alındığında zorlu bir iş olduğunu ve çok fazla değişkenin olduğunu söyledi.

Rusya’nın ticaret temsilcisi Dakhnovsky, bu değişkenleri mal fiyatları, pandemi karşıtı çabalar ve hizmet ticaretinin yeniden başlatılmasının zamanlaması olarak açıkladı.

GCM Yatırım Banner

İnsanların genellikle ticaret hacmini ve ikili ticaret hacmini karıştırdıklarına değindi.

Bahsi geçen ticaret cirosunun, pandemi öncesinde 14 milyar doları aşan ve 1,5-2 kat düşen hizmet ticaretini hariç tuttuğunu sadece mal ticaretini kapsadığını vurguladı. Turizmin tamamen durduğunu ekledi.

İki Ülke Liderlerinin Koyduğu Hedefe Ulaşacağından Eminim

Bu yıl ticaret hacminin 185-190 milyar dolara ulaşacağına inandığına ve bu rakamın gelecek yıl daha da yükseleceğine değindi. İki ülke liderlerinin koyduğu hedefe ulaşılacağından emin olduğuna vurgu yaptı.

Dakhnovsky, ikili ticaret ve ekonomik iş birliğini geliştirecek eski tedarik zincirlerinin çöküşü karşısında Çin’in bir ticaret ortağı olarak rolünün arttığını aktardı.

İki ülke ilişkileri hakkında olumlu açıklamalar gelmeye devam ederken Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Igor Morgulov, geçtiğimiz Haziran ayında, ülkelerin ticaret hacminin 200 milyar dolara ulaşabileceği sinyalini vermişti.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi de kısa süre önce verdiği bir demeçte iki ülke ilişkilerinin “güçlü bir esneklik ve stratejik kararlılık” sergilediğini söylemişti. Geçen yılın sonunda ikili ticaret hacmi yüzde 35,8 artarak 146.88 milyar dolara ulaşmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.