Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin ve Rusya İlişkilerinde Stratejik Kararlılık Vurgusu!

Çin Dışişleri Bakanı, ülkesi ile Rusya arasındaki ilişkinin güçlü bir dayanıklılık sergilediğini söylerken dikkat çekici açıklamalar yaptı. Detaylar haberde;
Çin ve Rusya İlişkilerinde Stratejik Kararlılık Vurgusu!
HABER GİRİŞ

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, değişken bir küresel ortam içinde Çin ve Rusya ilişkilerinin “güçlü bir esneklik ve stratejik kararlılık” sergilediğini söyledi.

Wang, Perşembe günü Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile Endonezya’nın Bali kentinde düzenlenen G20 Dışişleri Bakanları Zirvesi’nin oturum aralarında bir araya geldi.

“Pekin’in Nesnel ve Adil Duruşu Sürecek”

Dışişleri Bakanlığı’ndan Cuma günü yapılan açıklamaya göre Wang, Rusya – Ukrayna krizi ile ilgili olarak Pekin’in “nesnel ve adil” bir duruş sürdürmeye ve barışçıl bir çözüme yönelik tüm çabaları desteklemeye devam edeceğini söyledi.

Wang ayrıca, Pekin’in son sanal BRICS zirvesinin planlarını uygulamak için Rusya dahil tüm devletlerle çalışmaya istekli olduğunu belirtti.

Birçok gelişmekte olan ülkenin hegemonyaya ve tek taraflılığa direnmek istediğini de söyleyen Wang, çok taraflılığın kaybolduğundan ve bazı ülkelerin Birleşmiş Milletler aracılığıyla belirlenen uluslararası düzeni teşvik edenlerin aksine kendi standartlarını korumaya çalıştıklarından endişe duyduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bu arada Wang, Çin’in Xi’nin küresel güvenlik vizyonunu sürdürmeye devam edeceğini ve bunun yolunda olmasını sağlamak için tüm taraflarla birlikte çalışacağını ifade etti.

Rusya Dış Müdahale İstemiyor

Rusya cephesinde ise Lavrov, Rusya-Çin ilişkilerinin her iki ülkenin daha fazla iş birliğini sürdürdüğü için “dış müdahaleye” maruz kalmaması gerektiğini söyledi.

Lavrov ayrıca Moskova’nın, Çin ile ikili iş birliğini daha da genişletmeye çalıştığını söylerken, Rusya ve Çin’in sorumlu davranma ve BM Şartı’nı korumaya yönelik taahhütlerini yerine getireceklerini vurguladı.

Çin, şimdiye kadar Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısını işgal olarak adlandırmayı reddetti. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında Şubat ayında yapılan görüşmenin ardından, Ukrayna’dan bahsetmeden “sınırsız iş birliği” vurgusu yapılmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.