Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya ve Batı Arasındaki Enerji Savaşında Tansiyon Artıyor

Ukrayna'daki nükleer santral üzerinde taraflar birbirini suçlarken, Rusya, Avrupa'ya darbe olarak boru hattının yeniden açılmasını erteledi. Ayrıntılar geliyor...
Rusya ve Batı Arasındaki Enerji Savaşında Tansiyon Artıyor
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler müfettişleri Ukrayna’nın ön cephesinde bir nükleer felaketi önlemeye çalışırken, Moskova’nın Almanya’ya giden ana gaz boru hattını kapalı tutmasıyla birlikte Batı ve Rusya birbirlerinin ekonomilerini yaraladı. Taraflar birbirlerini petrol ihracatında tavan fiyat uygulaması üzerinden tehdit ediyor.

Rusya’nın devlet kontrolündeki enerji devi Gazprom, kesintiden dolayı Kuzey Akım 1 boru hattındaki teknik bir arızayı neden gösterdi. Enerji politikasındaki üst düzey manevralar savaşın bir uzantısı olarak görülüyor ve sonuçların yalnızda Ukrayna değil çok geniş bir çevrede hissedileceği belirtiliyor.

Duyurular, Moskova ve Kiev’in, BM müfettişlerinin bir felaketi önlemeye yardımcı olmak amacıyla Rus işgali altındaki Zaporijya nükleer santralindeki eylemleriyle ilgili birbirlerini suçladığı sırada geldi.

Zaporijya bölgesinde Rus yanlısı bir yetkili olan Vladimir Rogov, Ukrayna kuvvetlerinin gece boyunca Avrupa’nın en büyük nükleer santralini birkaç kez bombaladığını ve istasyona giden ana enerji hattının kapatılarak geçen hafta meydana geldiği gibi yedek güç kaynaklarını kullanmaya zorlandığını söyledi.

Gazprom’un gaz dağıtımlarını sürdürme konusundaki belirsiz gecikmesi, Avrupa’nın kış için yakıt sağlama sorunlarını daha da tırmandırıyor ve enerji fiyatlarının öncülüğünde yaşam maliyetleri artıyor. Bu durum enflasyon verilerinde de kendisini gösteriyor.

GCM Yatırım Banner

Almanya ve diğer ülkelere tedarik sağlamak için Baltık Denizi’nin altından geçen Kuzey Akım 1 boru hattı, bakım için üç günlük bir duraklamanın ardından çalışmaya devam edecekti, ancak boru hattı operatörü saatler sonra sıfır akış bildirdi.

Rusya, Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Batı tarafından uygulanan yaptırımları, Kuzey Akım 1’in rutin operasyonlarını ve bakımını engellemekle suçladı. Brüksel ve Washington ise Rusya’yı gazı ekonomik bir silah olarak kullanmakla suçluyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.