Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya, Uzak Doğu Rotasından Çin’e Gaz Sevkiyatı Anlaşmasını Onayladı

Rusya Federasyonu Devlet Duması, Rusya ve Çin hükümetleri arasında doğal gaz tedariki konusundaki iş birliğine ilişkin anlaşmayı onayladı. Detaylar haberde;
Rusya, Uzak Doğu Rotasından Çin’e Gaz Sevkiyatı Anlaşmasını Onayladı
HABER GİRİŞ

Rusya Federasyonu Devlet Duması, Çarşamba günü, Rusya ve Çin hükümetleri arasında Rusya’dan Çin’e Uzak Doğu rotası üzerinden gerçekleşmesi planlanan doğal gaz tedarikinde iş birliğine ilişkin anlaşmayı onayladı.

Belge, Mayıs ayı ortasında Rus hükümeti tarafından parlamentoya sunulmuştu.

Anlaşma Hangi Hükümleri İçeriyor?

31 Ocak 2023 tarihinde Moskova ve Pekin’de imzalanan anlaşma, Dalnerechensk (Rusya) ve Hulin (Çin) şehirleri yakınlarındaki Ussuri Nehri (Wusulijiang) boyunca uzanan boru hattının sınır ötesi bölümü de dahil olmak üzere Rusya’dan Çin’e Uzak Doğu güzergahı üzerinden gaz tedarikine ilişkin ana iş birliği şartlarını içermektedir.

Ayrıca, gümrük tavizlerinin kapsamını tanımlamakta olup personel, ulaşım ve teknik araçlar, teçhizat için basitleştirilmiş bir sınır geçiş prosedürünün uygulanmasına ilişkin hükümler içermektedir.

Çin-Rusya enerji iş birliğini güçlendirme hedefini taşıyan anlaşmada, sözleşmenin uygulanması sırasında bilgilerin gizliliğine saygı gösterilmesi gerektiğine dair bir hüküm de bulunmaktadır.

GCM Yatırım Banner

Belge ayrıca, su altı geçişi bölümü de dahil olmak üzere, gaz boru hattının sınır ötesi bölümünün mülkiyetinin dağıtılmasına ilişkin prosedürü de tanımlamaktadır.

Açıklayıcı materyaller, batık geçiş bölümlerinin sınırlandırma noktasının, boru hattının sınır ötesi bölümünün inşaatının tamamlanma tarihi itibarıyla belirleneceğini ve tüm anlaşma süresi boyunca değişmeden kalacağını ortaya koymakta.

Rusya Tarafında Yetkili Kuruluş Gazprom

Anlaşmanın uygulanması, Rusya Enerji Bakanlığı ve Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Enerji İdaresi tarafından koordine edilecek.

Rusya tarafında anlaşmanın uygulanmasından sorumlu yetkili kuruluş Gazprom iken, Çin tarafında anlaşmanın uygulanmasından China National Petroleum Corporation ve China National Pipeline Corporation sorumlu olacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.