Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya, Ukrayna’ya Verilen Silahların Karaborsada Satıldığını Açıkladı

Rusya’dan yapılan açıklama ile Batılı ülkelerin Ukrayna’ya gönderdiği silahların suç örgütlerine geçtiği kaydedildi. Detaylar geliyor...
Rusya, Ukrayna’ya Verilen Silahların Karaborsada Satıldığını Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya, Batılı ülkelerin Ukrayna’ya yaptığı gelişmiş silah tedarikinin önce karaborsaya ve ardından Orta Doğu, Orta Afrika ve Asya’daki aşırılık yanlısı suç gruplarının eline geçtiğini söyledi.

Rusya, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’daki en büyük kara işgali olan savaşı başlattı. Batılı ülkeler ise Ukrayna’ya desteğini göstermek amacıyla sürekli silah sevkiyatı gerçekleştirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, NATO üyelerinin toplamda en az 700 topçu sistemi, 80 bin füze sistemi, 800 bin top mermisi ve 90 milyon mermi gönderdiğini belirterek, “Bu silahların önemli bir kısmı karaborsaya çoktan girdi ya da girmek üzere. Şimdi dünya toplumu bununla karşı karşıya.” açıklamasında bulundu.

Rusya: Silahlar Suçlulara Geçiyor

Zakharova, NATO askeri kargolarının, Orta Doğu, Orta Afrika ve Güneydoğu Asya’daki teröristlerin, aşırılık yanlılarının ve suç gruplarının eline geçtiğini söyledi. Rusya, uzun süredir Ukrayna’ya yönelik silahların suçluların eline geçebileceği konusunda uyarılarda bulunuyordu.

Batılı liderler, ABD Başkanı Joe Biden doğrudan bir NATO-Rusya çatışmasını önlemeye çalışsa da, Ukrayna’nın Rusya’yı yenmesine yardım etmek istediklerini söylüyorlar. Ukrayna ise her fırsatta ABD ve müttefiklerinden daha fazla silah istiyor.

GCM Yatırım Banner

Interpol Uyarmıştı

Benzer bir açıklama daha önce Interpol başkanı Jürgen Stock tarafından yapılmıştı. Stock, Haziran ayında Ukrayna’ya gönderilen bazı gelişmiş silahların organize suç gruplarının eline geçeceğini söylemişti.

Avrupa Polis Teşkilatı (Europol), Temmuz ayında, silah kaçakçılığı tehdidini azaltmak için Ukrayna ile yakın bir şekilde çalıştığını belirterek, geçmişte savaş bölgelerinde gözlemlenen potansiyel bir tehdidin, ateşli silahların yanlış ellere geçebilmesi olduğunu açıklamıştı.

Zakharova, AB’nin Ukrayna’daki ihtilafta taraf olduğunu, çünkü bloğun Kiev’e bir dizi gelişmiş silah sağladığını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.