Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin’den Kiev’e Rest: Sıkıyönetim İlan Etti

Rusya-Ukrayna çatışmasında Putin, kısmi seferberlikten sonra yeni bir hamleye yöneldi. Ukrayna’da ilhak ettiği bölgelerde sıkıyönetim ilan etti.
Putin’den Kiev’e Rest: Sıkıyönetim İlan Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya’da iki gün önce son bulan kısmi seferberliğin ardından yeni bir gelişme yaşandı. Rus lider Vladimir Putin, sıkıyönetim kararı alındığını duyurdu. Sıkıyönetimin, Rus birliklerin Ukrayna’da ilhak ettiği 4 yeni bölgede geçerli olduğunu açıkladı.

Rusya Güvenlik Konseyi toplantısında konuşan Putin, sıkıyönetim ilan edilen bölgelerin Herson, Zaporijya, Luhansk ve Donetsk olduğunu paylaştı.

Alınan kararda Ukrayna’nın tutumunu gerekçe gösterdi. Kiev yönetiminin müzakereleri reddettiğini söyleyerek, Ukrayna güçlerinin Rusya topraklarına dahil edilen bölgeleri terör eylemleriyle vurduğunu savundu.

“Kiev, Halkın İradesini Tanımadı”

Ukrayna’nın ayrılıkçı bölgelerinde savaş devam ederken yapılan referandumların kabul görmemesini eleştiren Putin, Kiev’in halkın iradesini tanımadığını söyleyerek şöyle konuştu:

“Dört yeni bölgenin Rusya’ya bağlanmasına ilişkin anayasal kanunlar yürürlüğe girdi. Kiev rejimi, halkın iradesini ve seçimini tanımayı reddetti, müzakere önerilerini geri çeviriyor. Aksine bombardımanlara devam ediyor. Siviller ölüyor. Neo-Naziler aleni bir şekilde terör metotları kullanıyor, yaşam destek tesislerinde sabotajlar düzenliyor ve yerel yetkililerin temsilcilerine suikast düzenliyor.”

GCM Yatırım Banner

Sıkıyönetim Bölgelerinde Yöneticilere Yetkiler Tanınacak

Putin, söz konusu bölgelerin Rusya’nın kontrolüne geçmeden önce sıkıyönetim altında olduğunu savunarak, imzaladığı sıkıyönetim kararnamesinin zaman kaybetmeden Federasyon Konseyi’nin onayına sunulacağını aktardı.

Kararname onaylandıktan sonra dört bölgenin üst yetkililerine ekonomik seferberlik, sivil savunma ile halkı ve toprakları koruma faaliyetlerini yürütme yetkileri tanınacak.

Rusya Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere halkın ve kurumların ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli önlemleri uygulama yetkileri de verilecek.

Başka Bölgeler Orta Müdahale Seviyesi Rejimi İlan Edildi

Putin’in sıkıyönetim ilan ettiği dört bölge, “azami müdahale seviyesi rejimi” olarak tanımlandı.

Ukrayna sınırında yer alan Kırım Cumhuriyeti ve Sivastopol şehri ile Krasnodar, Belgorod, Bryansk, Voronej, Kursk, Rostov bölgelerinde ise “orta müdahale seviyesi rejimi” ilan edildi.

İlan sonrası bu bölgelerin üst düzey yetkililerine de dört bölgedeki gibi aynı yetkiler verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.