Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya: Ukrayna İsterse Savaş Yarın Biter

Kiev’in bir haftada düşeceğini savunan Kremlin için işler umduğu gibi gitmedi. 9 ay sonra savaşı bitirme sinyali veren Rusya, Ukrayna’dan da aynı sinyali bekliyor.
Rusya: Ukrayna İsterse Savaş Yarın Biter
HABER GİRİŞ

Şubat ayında Ukrayna topraklarını işgal eden Rusya’nın gördüğü karşı direnç, savaşı umulmadık derecede uzattı. Ukrayna güçlerinin karşı savunmada elde ettiği kayda değer kazanımların ise Rusya’nın geri çekilmesiyle sonuçlanıp sonuçlanmayacağı merak yaratırken, konuya ilişkin dikkat çeken bir gelişme yaşandı.

Moskova’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Ukrayna’da daha fazla ileri gitmeyeceklerini açıkladı.

Ukrayna’daki ayrılıkçı bölgelere konuşlanan Rus birliklerinin daha fazla bölgeye açılmayacağını söyledi.

Savaş alanının yanı sıra ekonomik alanda da ağır darbeler alan Rusya’nın artık savaş fikrinden vazgeçip vazgeçemediğine ilişkin soru için ise Kiev’in vereceği yanıta dikkat çekti.

Rusya’nın müzakerelere açık olduğu mesajını bir kere daha veren Peskov, Ukrayna tarafının istemesi halinde savaşın son bulacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Kiev yönetiminin istemesi halinde çatışmaların hemen yarın biteceğini ifade etti. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin de Kremlin’in bu niyetinin farkında olduğunu ekledi.

İki Ülke de Kırım’dan Vazgeçmiyor

Ukrayna, iki ülke arasındaki savaşın Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı ilhak etmesiyle başladığını ve bu savaşın Kırım’ın geri alınmasıyla sonlanacağını çok defa paylaşmıştı.

Ancak Peskov, savaşı bitirmeye açık olan Rusya’nın Kırım’dan vazgeçmeyeceğinin altını çizdi. Ukrayna’nın bölgede saldırılarını sürdürdüğünü ve Rusya’nın Kırım’dan ayrılmayacağını paylaştı.

Kremlin sözcüsü, “Tehlikeler devam ediyor çünkü Ukrayna tarafı, terör saldırıları düzenlemeye yönelik politikasını sürdürüyor ancak gelen bilgiler, etkili karşı tedbirlerin de alındığını gösteriyor” dedi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın