Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya: Ukrayna ile Müzakere Ancak Bizim Şartlarımızla Mümkün

Rusya Federasyonu Konseyi Başkanı Matviyenko, Ukrayna ile müzakere konusunda ülkesinin yaklaşımına dair net açıklamalarda bulundu.
Rusya: Ukrayna ile Müzakere Ancak Bizim Şartlarımızla Mümkün
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya Federasyonu Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, Ukrayna ile yapılan ve bir süre önce askıya müzakereler hakkında konuştu.

İki ülke arasındaki müzakerelerin ancak Rusya’nın tanımladığı şartlar ve bunların değişmezliği dikkate alınarak mümkün olduğunu söyleyen Matviyenko, diğer yandan Moskova’nın Kiev’i ikna etmeye çalışmayacağını ifade etti.

Açıklamasında “Müzakerelere hazır olmamız Ukrayna’yı ikna edeceğimiz anlamına gelmez. Yeterince irade kazanırlarsa, belki sonunda topyekûn dış kontrolden kurtulurlar, olup bitenleri anlarlar ve o zaman Rusya’nın formüle ettiği şartlarda bu tür müzakereler süreci mümkün olur.” şeklinde sözlere yer verdi.

Rusya’nın olayları zorlamadığını ve ısrar etmediğini söyleyen diplomat, sadece hazır olduklarını belirttiklerinin altını çizdi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Ukrayna lideri Vladimir Zelensky’nin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşme arzusunu anlattığını aktardı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, bugün yayımladığı bir yazıda Avrupa Birliği’nin aldığı kararlar ve yaptırımlarla, Kiev hükümetini bilerek uçurumun kenarına ittiğini bildirdi.

Yaptırımların ise herkesten çok Avrupa halkına zarar vereceği, enerji fiyatları ve gıda krizi gibi sorunları daha da artıracağını aktardı.

Kremlin’den ABD Silahları Hakkında Uyarı

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, ABD’nin Ukrayna’yı en modern silahlarla doldurmaya devam ettiğini belirterek, “Varsayımsal olarak bu silahları topraklarımızdaki hedeflere karşı kullanmaya çalışacakları zaman kesinlikle istenmeyen ve çok tatsız senaryolardan bahsetmek istemiyorum. Bu, durumu önemli ölçüde olumsuz yönde değiştirecektir.” ifadesini kullandı.

Ukrayna’ya sevk edilen silahların, Rusya’nın özel askeri operasyon parametrelerini değiştirmeyeceğini ve her durumda hedeflerine ulaşacaklarını söyledi.

Ardından sözü ülkesine yönelik yapılan yaptırımlara getirdi. Yaptırımlardan doğan yapay zorluklara rağmen her şeyin piyasalar tarafından düzenlendiğini, her halükarda talebin bir yerde azalırken, bir yerde arttığını sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu