Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya: AB, Kiev’i Bilinçli Olarak Uçurumun Kenarına İtiyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı, yayımladığı son açıklamada, bir kez daha AB’nin yaptırımlarının asıl kendi halklarına zarar vereceğine vurgu yaptı.
Rusya: AB, Kiev’i Bilinçli Olarak Uçurumun Kenarına İtiyor
HABER GİRİŞ

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinde yer alan açıklamada, Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya karşıtı kararlarına ilişkin bilgilendirme yapıldı.

AB zirvesi sonucunda açıklanan Rusya yaptırımlarının, ABD’nin ve NATO’nun jeopolitik ilkeleri doğrultusunda Rusya’yı sınırlama aracına dönüşmesinin bir başka kanıtı olduğu söylendi.

AB’nin 30 Mayıs tarihli kararlarında, Kiev tarafından engellenen Ukrayna’daki durumun barışçıl müzakere yoluyla çözülmesi senaryosu hakkında tek kelime etmediği belirtildi. Tam aksine AB’nin, bilinçli bir şekilde Kiev’i uçurumun kenarına daha da yaklaştırdığı ifade edildi.

Militanların belirsiz AB entegrasyonu vaatleriyle, ölümcül silahların teslim edilmesiyle ve para vaatleriyle desteklendiği, Ukraynalı neo-Nazi militanlar tarafından her gün işlenen korkunç savaş suçlarının örtbas edildiği aktarıldı.

Rusya’ya tek taraflı kısıtlama paketinin AB’nin kendi kendini yok edici bir etkisi olacağı söylenirken, Rus petrolü için alınan karardan bahsedildi. AB ülkeleri geçtiğimiz günlerde Rusya’dan petrol alımını durdurma konusunda anlaşma sağladı.

GCM Yatırım Banner

Rusya Dışişleri Bakanlığı bugünkü açıklamasında; “AB’nin Rus petrol ve petrol ürünlerini aşamalı olarak kaldırma ve Rus ticaret gemilerinin sigortasını yasaklama kararlarının daha fazla fiyat artışını tetikleme, enerji piyasalarını istikrarsızlaştırma ve tedarik zincirlerini bozma olasılığı yüksek.” şeklinde bilgiye yer verdi.

Bu tür eylemlerin tam tersi sonuçlara sebep olacağı, AB’nin ekonomisini ve enerji güvenliğini baltalayacağı ve küresel gıda krizini hızlandıracağı söylendi. Olaylara tarafsız bakıldığında, AB’nin Rusya için uyguladığı yasa dışı kısıtlamaların her şeyden önce AB sakinlerine zarar vereceği, zaten zor durumda olan sosyo-ekonomik imkanlarını daha da kötüleştireceği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.