Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İtalya ve Macaristan, AB’nin Rusya Yaptırımlarının Karşısında

İtalya ve Macaristan, diğer AB ülkelerinden farklı olarak Ukrayna ve Rusya arasında barış görüşmelerinin acil olarak başlatılması gerektiğini bildiriyor.
İtalya ve Macaristan, AB’nin Rusya Yaptırımlarının Karşısında
HABER GİRİŞ

İtalya ve Macaristan, AB’ye, Ukrayna’da ateşkes ve Rusya ile barış görüşmelerinin başlaması için çağrıda bulundu.

İtalya ve Macaristan, AB’ye, Ukrayna’da ateşkes ve Rusya ile barış görüşmeleri çağrısında bulundu. AB elçileri toplantısında, İtalya’nın büyükelçisi,barış görüşmelerine atıfta bulunulması ve AB’nin ilk hedeflerinden biri olarak acil ateşkesin belirlenmesi gerektiğini söyleyen metinde değişiklik önerdi.

Bu öneri, iç bölünmeler nedeniyle haftalardır engellenen Rusya’ya karşı yeni bir AB yaptırım paketini en çok eleştiren ülkeler arasında yer alan Macaristan ve Kıbrıs tarafından desteklendi.

Macaristan planlı bir petrol ambargosuna karşı çıkarken, Kıbrıs, Rus vatandaşlarına mülk satışına yönelik önerilen bir yasak konusunda endişeleri var. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen açıklamasında Rusya konusunda şahin bir tavır almış ve barış görüşmelerinden bahsetmemişti.

AB Yaptırımda Kararlı

Ursula von der Leyen, açıklamasında, “Ukrayna bu savaşı kazanmalı ve Putin’in saldırganlığı stratejik bir başarısızlık olmalı” ifadelerini kullanmıştı. Zirve sonuçlarının son taslağı, AB’nin, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini savunma yeteneğini desteklemeye kararlı olduğunu söylüyor.

GCM Yatırım Banner

Diplomatlar, Baltık ülkeleri ve Polonya’nın en güçlü destekçileri arasında yer aldığını belirtirken, Letonya’nın askeri desteğin artırılması için daha açık ifadeler kullanmasını istediğini söyledi. Bir diplomat, revize edilmiş bir taslağın AB elçilerinin toplantısı sonrasında yayınlanacağını söyledi.

İtalya geçen hafta, ateşkesi kolaylaştırıcı olarak Birleşmiş Milletler, AB ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatını dahil edecek bir barış planı önermişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.