Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya: Tahıl İhracatını Engelleyen Kararlar İptal Edilmeli

Batılı ülkelerin tahıl sevkiyatı konusunda yaptığı suçlamaları reddeden Kremlin Sözcüsü Peskov, tam aksine uygulanan yaptırımların sebep olduğunu belirtti.
Rusya: Tahıl İhracatını Engelleyen Kararlar İptal Edilmeli
HABER GİRİŞ

Üç aydır devam eden Ukrayna savaşı nedeniyle, özellikle Avrupa buğday tedariki konusunda sıkıntıya düşmüş durumda. Ukrayna limanından kalkmayan gemiler, gıda sevkiyatının aksamasına neden olurken, uzmanlar küresel gıda krizi için alarm veriyor.

Diğer yandan söz konusu krizin oluşmasında Rusya Batılı ülkeleri, onlar ise Rusya’yı suçluyor.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın Ukrayna’dan tahıl sevkiyatına engel olduğuna yönelik suçlamaları bir kez daha reddetti. Tam tersi Batılı ülkelerin kendileri için uyguladığı yasa dışı yaptırımlar ve blokaj nedeniyle, bu durumun meydana geldiğini söyledi.

Batılı ülkelerin tahıl sevkiyatlarına ilişkin Rusya’yı suçlaması hakkında tepkili bir yaklaşımda bulunan Peskov, bu tür söylemleri kesinlikle reddettiklerini ifade etti. Rusya’nın tahıl sevkiyatına devam edebilmesi ve ihracatın yapılması için Batı’nın uyguladığı yasa dışı kararların iptal edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Peskov, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Rusya’nın her zaman oldukça güvenilir bir tahıl ihracatçısı olduğunu belirterek, “Sorunun kaynağı biz değiliz. Dünyada açlığa neden olan sorunun kaynağı bize yaptırım uygulayanlar ve yaptırımların kendisidir.” ifadesini kullanmıştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.