Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Tahıl Anlaşmasını Türk Siyaseti ile İlişkilendirmedi

Tahıl Koridoru Anlaşması’nın uzatılacağı haberini dünya kamuoyuna Erdoğan’ın duyurması üzerine Rusya’dan konuya ilişkin açıklama geldi.
Rusya Tahıl Anlaşmasını Türk Siyaseti ile İlişkilendirmedi
HABER GİRİŞ

Bugün sona erecek olan Tahıl Koridoru Anlaşması’nın uzatılacağı haberini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurmasının ardından gözler Rusya’ya çevrildi. 28 Mayıs’ta tarihi seçimine gidecek olan Erdoğan’ın elini güçlendirmek için Moskova’nın fedakarlıklarda bulunduğuna yönelik söylentiler gündeme geldi.

Söylentilere açıklık getiren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İstanbul’da gerçekleştirilen toplantıların ardından çıkan kararın Türkiye’nin iç siyasetiyle ilişkilendirilemeyeceğini söyledi.

Moskova’da Uganda Dışişleri Bakanı Abubaker Jeje Odongo ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Lavrov, Tahıl Koridoru Anlaşması’nın geçerlilik süresinin 2 ay daha uzatılması haberlerinin Türkiye basınında manşetten kamuoyuna sunulmasının seçimlerle bağlantılı olmayacağını savunarak şöyle ifade kullandı:

“En başında beri anlaşma, Türkiye veya herhangi başka bir ülkeyle bağlantılı olmadı. Anlaşma, beyan edilen hedefle alakalıydı. Bu da gıda güvenliğinin, en başta en yoksul ülkelerin çıkarlarının sağlanmasıdır.”

2 Aylık Süre Anlaşmanın Kaderini Belirleyecek

Lavrov, anlaşmanın daha önce de iki ay uzatılması kararını alan Rusya’nın ilerleyen günlerde yaşanacak gelişmelere göre yol çizeceği mesajını verdi.

GCM Yatırım Banner

Önümüzdeki iki aylık süre zarfının anlaşmanın geleceği açısından belirleyici olacağını sözlerine ekledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın