Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Saldırısı ile Ukrayna’nın Tahıl Devi Öldü!

Ülkenin en büyük tahıl üreticisi Nibulon'un sahibi Oleksiy Vadatursky ve eşinin Rusya’nın saldırısı ile öldürüldüğü açıklandı.
Rusya Saldırısı ile Ukrayna’nın Tahıl Devi Öldü!
HABER GİRİŞ

Ukrayna’nın güneyinde bulunan liman kenti Mykolaiv’in Pazar günü erken saatlerde ağır Rus hava saldırısına uğradığı bildirildi.

Bu saldırıda ülkenin en büyük tahılını üretip ihraç eden şirketi Nibulon’un kurucusu ve sahibi Oleksiy Vadatursky ile eşinin evlerinde öldüğü bilgisi verildi.

Mykolaiv’in Rusya’nın işgali altındaki Kherson bölgesini sınırlayan stratejik açıdan önemli bir şehir olduğu söylendi.

Mykolaiv’de bulunan Nibulon şirketinin buğday, arpa ve mısır üretimini yapıp ihracat ettiği iletildi. Ayrıca şirketin kendi filosuna ve tersanesine sahip olduğu eklendi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Vadatursky’nin ölümü için “Tüm Ukrayna için büyük bir kayıp” diyerek üzüntüsünü aktardı.

GCM Yatırım Banner

Oleksiy Vadaturskyi’ye Devlet Nişanı ve Ukrayna Kahramanı Unvanı Verildi!

Zelenski iş adamının ülkede depolama hacmi ile en güçlü gelişmiş asansörler ve nehir aktarma terminalleri ağını oluşturup, modern bir tahıl pazarı inşa etme sürecinde olduğunu belirtti.

İş adamının ve şirketinin zorluklardan asla korkmadığını söyleyen Zelenski, kendisinin faaliyetlerinde anavatanlarına duydukları sevginin onlara rehberlik ettiğini iletti.

Oleksiy Vadaturskyi’nin her zaman takip edilecek bir örnek olduğunun altını çizerek;

“Tarım-sanayi kompleksinin potansiyelini güçlendirmek için yaptığı önemli kişisel katkılarından dolayı Devlet Nişanı ile Ukrayna Kahramanı unvanı verildi.” dedi.

Kentin Belediye Başkanı Oleksandr Senkevych ise Ukrayna televizyonuna verdiği demeçte, Mikolaiv’e düzenlenen saldırılarda üç kişinin yaralandığını, 12 füzenin evlere ve eğitim tesislerine isabet ettiğini söyledi.

Yapılan saldırı için Senkevych, 5 aylık savaşın tamamında, şehirde yapılanın en güçlüsü olduğunu ifade etti.

Zelenski: Tahıl Hasadı İki Katı Kadar Azalabilir!

Zelenski bugünkü açıklamasında ülkenin süregelen işgali nedeniyle bu yıl tahıl hasadının normal miktarının iki katı daha az olabileceğini söyleyerek;

” Ana hedefimiz, Rus işgalinin neden olduğu küresel gıda krizini önlemek. Yine de tahıllar alternatif olarak teslim edilmenin bir yolunu buluyor.” ekledi.

Kalın: Savaş Farklı Cephelerde Şiddetlenirse Sevkiyat Sıkışır!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın bugün Ukrayna’nın tahıl sevkiyatı hakkında açıklamalarda bulup ülkeden tahıl taşıyan ilk geminin 1 Ağustos’ta yola çıkacağının bilgisini verdi.

Tahıl sevkiyatı anlaşmasının ardından askeri çatışmaların şiddetlendiğini vurgulayarak, Türkiye’nin yaşanan gelişmelere göre sevkiyat konumunu belirlediğini ve planını yaptığını söyledi.

Kalın; “Anlaşmaya onay verdik ama savaş farklı cephelerde şiddetlenirse, esirler öldürülürse sevkiyat sıkışır.” diyerek endişelerini aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.