Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Prigozhin’in Uçak Kazasını Araştırmak İstemiyor

Gözler, geçen hafta Prigozhin’in hayatını kaybettiği uçak kazasının sebeplerine çevrilse de Rus hükümeti soruşturmaya yanaşmıyor.
Rusya Prigozhin’in Uçak Kazasını Araştırmak İstemiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Geçtiğimiz hafta Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigozhin’in (Prigojin) de içinde bulunduğu özel uçak Tver bölgesine düşmüş ve 10 kişi hayatını kaybetmişti. Wagner’in kurucusu Prigojin’in çok kısa bir süre önce Rus yönetimine darbe girişiminde bulunması nedeniyle bu haber büyük yankı uyandırmıştı.

Rusya, Brezilya’nın uçak soruşturma otoritesine göre Prigojin’in ölmesine sebep olan uçak kazasının, uluslararası kurallar uyarınca şu anda soruşturulmayacağını açıkladı.

Brezilya’nın Havacılık Kazalarını Araştırma ve Önleme Merkezi (CENIPA), havacılık güvenliğini artırmak amacıyla davet edilmesi ve soruşturmanın uluslararası kurallar çerçevesinde yürütülmesi halinde Rusya liderliğindeki bir soruşturmaya katılacağını bildirdi.

ABD ve bazı Batılı müttefikler oldukça iyi bir güvenlik özelliğine sahip olan Brezilya yapımı Embraer Legacy 600 uçağının kazasının arkasında Kremlin olabileceğinden şüpheleniyor. Bu bakımdan da soruşturmanın yapılması gerektiği söyleniyor.

Kremlin herhangi bir müdahaleyi reddederken, CENIPA başkanı Hava Tuğgenerali Marcelo Moreno, Rusya’nın soruşturma açıp açmayacağı sorusuna, “Zorunlu değiller, yalnızca bunu yapmaları tavsiye ediliyor.” cevabını verdi.

ABD’li havacılık güvenliği danışmanı ve eski araştırmacı John Cox, uçağın üretildiği ülke olan Brezilya’nın katılımı olmadan Rusya’nın iç soruşturmasının her zaman sorgulanacağını belirtti.

Rusya’nın soruşturmaya yanaşmamasını ise şeffaflığa zarar verdiği yönünde yorumladı. Eski ABD hava kazası araştırmacısı Jeff Guzzetti, CENIPA yalnızca uzaktan katılabilse bile Rusya’nın Brezilya’dan gelen yardımı kabul etmesi gerektiğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu