Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Prigozhin’in Uçak Kazasını Araştırmak İstemiyor

Gözler, geçen hafta Prigozhin’in hayatını kaybettiği uçak kazasının sebeplerine çevrilse de Rus hükümeti soruşturmaya yanaşmıyor.
Rusya Prigozhin’in Uçak Kazasını Araştırmak İstemiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Geçtiğimiz hafta Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigozhin’in (Prigojin) de içinde bulunduğu özel uçak Tver bölgesine düşmüş ve 10 kişi hayatını kaybetmişti. Wagner’in kurucusu Prigojin’in çok kısa bir süre önce Rus yönetimine darbe girişiminde bulunması nedeniyle bu haber büyük yankı uyandırmıştı.

Rusya, Brezilya’nın uçak soruşturma otoritesine göre Prigojin’in ölmesine sebep olan uçak kazasının, uluslararası kurallar uyarınca şu anda soruşturulmayacağını açıkladı.

Brezilya’nın Havacılık Kazalarını Araştırma ve Önleme Merkezi (CENIPA), havacılık güvenliğini artırmak amacıyla davet edilmesi ve soruşturmanın uluslararası kurallar çerçevesinde yürütülmesi halinde Rusya liderliğindeki bir soruşturmaya katılacağını bildirdi.

ABD ve bazı Batılı müttefikler oldukça iyi bir güvenlik özelliğine sahip olan Brezilya yapımı Embraer Legacy 600 uçağının kazasının arkasında Kremlin olabileceğinden şüpheleniyor. Bu bakımdan da soruşturmanın yapılması gerektiği söyleniyor.

Kremlin herhangi bir müdahaleyi reddederken, CENIPA başkanı Hava Tuğgenerali Marcelo Moreno, Rusya’nın soruşturma açıp açmayacağı sorusuna, “Zorunlu değiller, yalnızca bunu yapmaları tavsiye ediliyor.” cevabını verdi.

GCM Yatırım Banner

ABD’li havacılık güvenliği danışmanı ve eski araştırmacı John Cox, uçağın üretildiği ülke olan Brezilya’nın katılımı olmadan Rusya’nın iç soruşturmasının her zaman sorgulanacağını belirtti.

Rusya’nın soruşturmaya yanaşmamasını ise şeffaflığa zarar verdiği yönünde yorumladı. Eski ABD hava kazası araştırmacısı Jeff Guzzetti, CENIPA yalnızca uzaktan katılabilse bile Rusya’nın Brezilya’dan gelen yardımı kabul etmesi gerektiğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.