Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Güvenlik Konseyi: Moldova Bölgesel Güvenliği Riske Atıyor

Rusya Güvenlik Konseyi, Moldova'nın NATO'ya aktif olarak yaklaşarak bölgesel güvenliği riske attığını bildirdi. Detaylar...
Rusya Güvenlik Konseyi: Moldova Bölgesel Güvenliği Riske Atıyor
HABER GİRİŞ

Rusya Güvenlik Konseyi, son dönemde Moldova’ya yönelik gerçekleştirmiş olduğu uyarılarına bir yenisini ekledi. Yakın geçmişte, Batı’nın Moldova’yı Ukrayna’daki çatışmanın içine çekmeye çalıştığını belirten Rusya cephesi bu kez Moldova’nın NATO ile artan iş birliğine dikkat çekti.

Rusya Güvenlik Konseyi Sekreter Yardımcısı Alexei Shevtsov, ülkenin NATO ile iş birliğini aktif bir şekilde arttırdığını, bu durumun hem iç hem de bölgesel güvenlik için risk oluşturduğunu söyledi.

Shevtsov: Moldova’yı Uyarıyoruz

Shevtsov, Moldova’nın, anayasada öngörülen tarafsız statüsünü resmen terk etmemiş olsa da, aktif olarak NATO’ya yaklaştığını belirtti.

Rusya tehdidi gibi zorlama bir bahaneyle ittifakla çeşitli alanlarda iş birliğinin hızla artmakta olduğunun takip edildiğini sözlerine ekledi.

“Transdniestria’daki Durum Karmaşıklaşıyor”

Moldova yönetiminin, Transdniestria’daki Rus Güçleri Operasyonel Grubu’nun geri çekilmesini ve yerine Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’ndan sivil gözlemcilerin getirilmesini giderek daha sık talep etmesine değinirken, “Transdniestria’daki durum karmaşık olmaya devam ediyor” ifadesini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Moldova’da şu anda hüküm süren durumun sadece iç güvenlik için değil bölgesel güvenlik için de risklerle dolu bir durum ortaya koyduğunun altını çizdi.

Zaharova: Kiev’in İşlediği Savaş Suçlarına Ortak Yapıyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, birkaç gün yaptığı açıklamada, Batı’nın Moldova’yı Ukrayna’daki çatışmanın içine çekmeye devam ettiğini ve Moldova yönetimini, bu tür eylemlerin feci sonuçları olacağı yönünde defalarca uyardıklarını dile getirmişti.

Moldova iktidarının. inatla ülkeyi, komşu Ukrayna’nın kendini içinde bulduğu uçurum yönünde çekmeye devam ettiğini söylerken bu sürecin bölgenin istikrarına ve güvenliğine tehdit oluşturmanın yanı sıra, Kişinev’i Kiev’in işlediği savaş suçlarına ortak yaptığını belirtmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.