Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya OAS Daimi Gözlemciliğinden Men Edildi! Ukrayna Memnun

Ukrayna’ya yönelik yeni askeri ve ekonomik yardımlarını açıklayan ABD, Rusya'yı Amerikan Devletleri Örgütü'ndeki daimi gözlemci statüsünden çıkardı.
Rusya OAS Daimi Gözlemciliğinden Men Edildi! Ukrayna Memnun
HABER GİRİŞ

ABD Başkanı Joe Biden, dün Beyaz Saray’dan yaptığı açıklamada Ukrayna’ya 800 milyon dolarlık askeri yardım paketi duyurdu. Bunun yanında 500 milyon dolar daha mali yardım yapılacağını bildirdi.

Biden’ın açıklamalarının ardından Amerikan Devletleri Örgütü (OAS), Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya’yı örgütteki daimi gözlemci statüsünden çıkardı. OAS, Rusya’nın gözlemci statüsünü askıya almaya kararını oy birliğiyle kabul etti.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, kararı son derece memnuniyetle karşıladıklarını duyurdu.
Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ABD Karar Tepki
KAYNAK: Twitter

25 ülke kararın lehine oy verirken Arjantin, Bolivya,Brezilya, El Salvador, Meksika dahil 8 ülke çekimser kaldı. Yapılan açıklamada Kremlin’in Ukrayna’ya karşı kışkırtılmamış ve son derece acımasız savaşının etkisinin açık olduğu, binlerce sivil ölürken altı milyondan fazla Ukraynalı ülke içinde yerinden edildiği belirtildi.

“Rusya’nın vahşetine ve uluslararası insancıl hukuku bariz ihlallerine tanık olurken sessiz kalamayız” ifadelerine yer verilen açıklamada, bu vahşi ve insanlık dışı savaştan Kremlin’i ve onu destekleyenleri sorumlu tutmanın gerekliliği vurgulandı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’nın örgütteki daimi gözlemci statüsünün askıya alınmasını memnuniyetle karşıladı.

GCM Yatırım Banner

Bu kararın kabulüyle, OAS üyesi devletlerin Rus hükümetinin uluslararası insancıl hukuk ihlalleri ve insan hakları ihlalleri karşısında kenarda durmadığını gösterdiklerini dile getirdi.

Ukrayna yıkımlarının yanında küresel ölçekte, Putin’in anlamsız savaşının ekonomilere zarar verdiğini ve dünyanın en savunmasız halkının gıda güvenliğini tehlikeye attığını belirtti.

OAS eyleminin bugün Kremlin’e açık bir mesaj gönderdiğini söyleyerek; “Amerika’daki çok sayıda ülke, Kremlin’i bu vicdansız savaşını sona erdirmeye, güçlerini geri çekmeye ve uluslararası hukuka uymaya çağırıyor” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.