Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Biden Ukrayna için 800 Milyon Dolarlık Yeni Bir Paket Duyurdu

Beyaz Saray’dan halka hitap eden Biden, Rusya'nın kanlı savaşını eleştirerek Ukrayna'ya yönelik yeni dev destek paketini açıkladı. Detaylar altta;
Biden Ukrayna için 800 Milyon Dolarlık Yeni Bir Paket Duyurdu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal ettiği 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna’ya destek veren ABD’den yeni hamle geldi. Bugün daha önce alınan bilgiler de Biden’ın yeni paketi duyuracağını gösterirken Washington’ın açıklaması, Rusya’nın Ukrayna işgalinde belirleyici bir aşama olacağı söylenen Donbas bölgesine yönelik saldırılarının üzerine geldi.

Analistlerin yanında Rusya tarafı da Ukrayna’nın doğu bölgesine yönelik operasyonlarla savaşın yeni bir aşamasının başladığını açıkça söyledi. ABD’nin Rus işgaliyle ilgili çabalarına ilişkin güncellemede Başkan Joe Biden, Ukrayna için 800 milyon dolarlık güvenlik yardım paketi açıkladı.

Beyaz Saray’dan halka hitap eden Biden, yeni güvenlik paketini Beyaz Saray’da Ukrayna Başbakanı Denis Şmihal ile yüz yüze görüştüğünü söyledi.

Geçen hafta açıklanan ABD yardımı, topçu sistemleri, topçu mermileri, zırhlı personel taşıyıcıları ve insansız kıyı savunma botlarını içerirken Kiev’e gönderilen malzemeler yeni ağır ekipman türlerini içerecek şekilde genişletilmişti.

Bu haftaki yardım paketiyle birlikte Rusya’nın işgalinden bu yana Ukrayna’ya toplam ABD askeri yardımı 3 milyar doları aştı.

GCM Yatırım Banner

Taktik insansız hava araçları, ağır topçular, düzinelerce obüs ve önemli mühimmatı içeren en son güvenlik paketini duyururken Biden; “Özgürlüğü savunma ve zorbalığa karşı çıkma çabalarımızda asla başarısız olmayacağız” dedi.

Biden, ABD’nin ayrıca maaşları, emekli maaşlarını ve diğer programları desteklemeye yardımcı olmak için kritik hükümet operasyonlarını sürdürmesi amacıyla Ukrayna’ya 500 milyon dolar daha mali yardım sağlayacağını dile getirdi.

Yani ABD’nin Ukrayna’ya göndereceği son güvenlik paketi 800 ve ek doğrudan ekonomik yardımı 500 milyon dolar değerinde oldu.

Biden; “Bu, hükümetin ekonomiyi istikrara kavuşturmak, Rus saldırısıyla harap olan toplulukları desteklemek ve Ukrayna halkına temel hizmetleri sağlamaya devam eden cesur işçilere ödeme yapmak için kullanmasına yardımcı olabileceği para” dedi.

Ayrıca Biden, bu son ödemeyle, Kongre’nin Ukrayna için yetkilendirdiği çekme yetkisini ve geçen ayın iki partili harcama tasarısını neredeyse tükettiğini aktardı. Milletvekillerine gelecek hafta ek bir bütçe talebi göndereceğini sözlerine ekledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e açık bir mesaj göndererek asla tüm Ukrayna’ya hükmetmeyi ve işgal etmeyi başaramayacağını söyleyen Biden, Rus bayrağı taşıyan gemilerin ABD limanlarına girmesini de yasakladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın