Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Merkez Bankası Yurt Dışı Para Transferi Kısıtlamasını Uzattı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, yurt dışına para transferine yönelik kısıtlamaların 6 ay uzatıldığı bildirildi.
Rusya Merkez Bankası Yurt Dışı Para Transferi Kısıtlamasını Uzattı
HABER GİRİŞ

Rusya Merkez Bankası, yurt dışına para transferine yönelik kısıtlamaların 31 Mart 2024’e kadar uzatıldığını açıkladı. Moskova yaptırımlar nedeniyle Mart 2022 itibarıyla yurt dışına yapılacak para transferlerine çeşitli kısıtlamalar getirmişti.

Getirilen kısıtlama ile Rus vatandaşlar ve dost ülkelerden yerleşik olmayanlar, yurt dışına bir ay içerisinde en fazla 1 milyon dolar değerinde para transferi gerçekleştirebiliyor. Para transferi sistemleri aracılığıyla yapılan transferlerdeki limitler, ayda 10 bin dolar veya başka bir yabancı para birimindeki eşdeğerini geçmeyecek şekilde korudu.

Transfer tutarları, bankanın işlem emrini aldığı tarihteki yabancı para birimlerinin rubleye olan resmi döviz kuru üzerinden belirleniyor. Rusya’da yerleşik olmayan ve Rusya’da çalışan bireyler maaşları tutarında yurt dışına fon transferi yapabilirler. Hem dost hem de dost olmayan ülkelerin temsilcileri bu hakka sahiptir.

Rusya’da çalışmayan dost olmayan ülkelerden yerleşik olmayan bireylerin yanı sıra bu ülkelerden tüzel kişiler için yurtdışına para transferi yasağı devam ediyor. Kısıtlama, Rus tüzel kişilerinin veya şahıslarının kontrolü altındaki yabancı şirketleri kapsamıyor.

Dost olmayan devletlerin bankaları, ödeyenin ve alıcının yabancı bankalarda açılmış hesapları varsa, Rus kredi kuruluşlarında açılan muhabir hesaplarını kullanarak ruble cinsinden fon aktarabiliyor. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.