Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Merkez Bankası Faiz için Olağanüstü Toplanıyor

İşgalin ardından şok faiz hamleleri yapan Rusya Merkez Bankası, yarın olağanüstü toplanacağını duyurdu. Rusya'nın faiz hamlesi için toplantıyı 2 hafta öne alması dikkat çekti...
Rusya Merkez Bankası Faiz için Olağanüstü Toplanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya Merkez Bankası, kilit faiz oranlarını görüşmek üzere yarın olağanüstü bir toplantı yapacağını açıkladı. Böylelikle Rusya, normalde 10 Haziran’da yapılacak bir sonraki faiz belirleme toplantısını 2 hafta öne çekmiş oldu.

Bugünkü duyuruda daha fazla ayrıntı vermeyen Rusya Merkez Bankası, faiz kararının yarın 10.30’da alınacağını bildirdi. Rusya Merkez Bankası, işgalin ardından faiz oranını yüzde 9,5’ten yüzde 20’ye yükselterek şaşkınlık yaratmıştı.

Aynı gün ruble dolar karşısında ilk kez 3 haneye kadar düşmüştü:

Ruble Rusya ile İlk 3 Haneyi Gördü
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Ardından Rusya ekonomisinde toparlanmayı gerekçe göstererek faizde iki kez 300 baz puan indirim yaparak oranı yüzde 14’e kadar indirdi. Son indirimde kurum, fiyat ve finansal istikrar risklerinin artık artmamasıyla koşulların kilit oranda indirime izin verdiğini aktarmıştı.

Yarınki olağanüstü toplantıdan çıkacak sonuç merak edilirken bugün daha erken saatlerde banka hanehalkı enflasyon beklentilerinin Nisan ayındaki yüzde 12,5’ten Mayıs’ta yüzde 11,5’e düştüğünü söyledi.

Bu da Rusya’nın küçülen ekonomisini daha ucuz kredilerle desteklemek için kilit faizi daha da düşürmesi için daha fazla neden veren bir faktör olarak yorumlandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu