Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ruble Rusya’nın Şok Faiz Artışı ile İlk Kez 3 Haneye Geriledi

Rusya Merkez Bankası, batı yaptırımları karşısında faizi yüzde 9,5'ten yüzde 20'ye yükseltti. Ruble dolara karşı ilk kez 3 haneli rakamlara geriledi. İşte detaylar;
Ruble Rusya’nın Şok Faiz Artışı ile İlk Kez 3 Haneye Geriledi
HABER GİRİŞ

Rusya’nın Ukrayna işgali sonrasında ülke uluslararası kınamanın yanında sert ekonomik yaptırımlarla karşılaşıyor. Batılı ülkelerin Rus bankaları Swift sisteminden çıkarmaları son yaptırımlardan biriyken bunların olası ekonomik sonuçları gündemde.

Gelişmelerle birlikte geçen hafta dolar karşısında tarihi düşük seviyelere gerileyen Rus rublesi, yeni haftaya yeni rekor çöküşlerle başladı. Son durum ve uzmanların tahminleri aşağıda…

Ruble Tarihi Çöküşünü Derinleştiriyor! 3 Haneye Geriledi

USD/RUB Tarihi Çöküş
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

24 Şubat’ta dolara karşı 89,85’e kadar gerileyen Rus rublesi, yeni haftaya 83,59 ile başlayıp sonrasında sert düştü. 109,81 ruble ile dolar karşısında ilk kez 3 haneli rakamlar gören ruble, yazım sırasında değer kaybını sürdürüyor.

USD/RUB paritesi yüzde 30’un üzerinde artış yaşarken doların ruble karşısında haftalık kazancı yüzde 34’e yaklaştı.

Savaş endişelerinin yanında Rusya Merkez Bankası’nın faiz kararı piyasalarda şok etkisi yarattı. Rusya Merkez Bankası bugün, kilit faiz oranını yüzde 9,5’ten yüzde 20’ye yükseltti. Bu Trading Economics verilerine göre yaklaşık 20 yılın en yüksek seviyesi oldu.

GCM Yatırım Banner

Rusya Merkez Bankası, faiz artırımının rublede değer kaybı ve enflasyonun artan riskini dengelemek için tasarlandığını söyledi. Bu, merkez bankasının yabancıların Rus menkul kıymetlerini satma tekliflerini durdurma emrini takip etti.

Ayrıca Rusya Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı şirketlere döviz gelirlerinin yüzde 80’ini satma talimatı verdi. İlaveten likiditeyi artırmak için yerel banka rezervlerindeki 733 milyar rubleyi serbest bırakacağını söyledi.

Rusya Merkez Bankası’nın Hamlesi Halkı Sokaklara Dökebilir

Uzman İslam Memiş, Rusya Merkez Bankası’nın bugün saat 16.00’da toplantı yapacağını belirterek sermaye kontrollerinin açıklanmasını beklediğini söyledi. Ardından görüşünü şöyle paylaştı:

İslam Memiş Rusya Yorumu
KAYNAK: Twitter

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı da geçen hafta Rusya halkına “uyanın” çağrısında bulunmuştu. Bakanlık, yaptırımlardan yalnızca oligarkların etkilenmeyeceğini belirtirken Rus vatandaşlarının karşılaşacağı sonuçları sıralamıştı.

Diğer taraftan ING uzmanları bugünkü notlarında Rusya Merkez Bankası’na yaptırım uygulayan önlemlerin, rubleyi zayıflatma gibi amaçlanan sonuçları olduğunu aktardı.

“Bu benzeri görülmemiş zamanlarda doların tercih edilen güvenli liman olmaya devam etmesi gerektiğini söylemek yeterli” diyen uzmanlar ABD dolar endeksinin 97,70’teki Haziran 2020 sonrası yüksek seviyesine geri döndüğünü ve daha da yükselebileceğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın