Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Merkez Bankası 4 Ayda 4 Kez Faiz İndirdi

Rusya Merkez Bankası, beklentilere paralel şekilde üçüncü kez faiz indirimine giderek kilit oranını düşürdü. Detaylar haberde;
Rusya Merkez Bankası 4 Ayda 4 Kez Faiz İndirdi
HABER GİRİŞ

Rusya Merkez Bankası (CBR), Nisan ayından bu yana toplam 900 baz puanlık indirime giderek kilit faiz oranını yüzde 11’e düşürmüştü. Faiz indirimine devam edeceği sinyallerini veren banka, bugün aldığı kararla 150 baz puanlık düşüşe gitti. Böylece CBR’nin kilit faiz oranı yüzde 9,50’ye indi.

Kurul kararında, Rus ekonomisi için dış koşulların zorlu olmaya devam ettiği ve ekonomik faaliyetlerin sınırlandığı bir kez daha tekrar edildi. Aynı şekilde önceki toplantıda bahsedilen enflasyonun hızla yavaşladığı görüşü de vurgulandı.

Enflasyon, Tahmin Edilenden Düşük Geldi

Rusya Merkez Bankası’nın yayımladığı tutanağa göre; 3 Haziran itibarıyla yıllık enflasyon, yüzde 17’ye indi. Şu anki enflasyon oranı, CBR’nin yüzde 18 ila 23’lük Nisan ayı tahmininden oldukça düşük geldi.

Raporda, Mayıs ve Haziran başındaki fiyat artışlarının düşük oranda olduğu bilgisi paylaşıldı.

CBR, Mayıs ayı toplantısında 2023 için yıllık enflasyonun yüzde 5 ila 7’ye düşeceği, sonraki yıl yüzde 4’e ineceği tahmininde bulunmuştu. Haziran ayı toplantısında yıllık enflasyon tahmini için aynı rakamları yineleyerek, 2022 için yüzde 14 ila 17’lik enflasyon öngörüsünü paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Faiz İndirimi Ekonomik Düşüşü Sınırlayacak

Kurul açıklamasına göre; faiz düşürme kararının piyasalarda kredi kaynakları kullanımını artıracağı ifade edildi. Böylece ekonomik düşüş ölçeğinin kısıtlanacağı aktarıldı.

Ek olarak, 2024’te hedeflenen enflasyon oranı için gerekli dezenflasyonist etkinin de elde edileceği söylendi.

“Sıkı Para Politikası Gerekebilir”

Dış ticaret ve ekonomik kısıtlamaların daha da ağırlaşması durumunda, enflasyonist bir etkiyle karşılaşılacağına dair senaryo da paylaşıldı. Bu durumun ise Rus ekonomisi için beklenenden daha kötü düşüş yaratacağı konusunda uyarıldı.

Bütçe açığında büyük rakamların olması durumunda enflasyonu dizginlemek ve 2024’teki yüzde 4’lük enflasyon hedefi için daha sıkı para politikasına vurgu yapıldı.

Ayrıca yapılan açıklamada ekonomi ve enflasyonda yaşanan gelişmelerin büyük ölçüde maliye politikasının aldığı kararlarla ilintili olduğu aktarıldı.

Gelecek Faiz Kararları İçin Rakam Verildi

Gelecek faiz kararları için de ipucu veren kurul, fiili ve beklenen enflasyon dinamiklerinin dikkate alınacağının altını çizdi. Bu konuda iç ve dış risklerin yanında finansal piyasa tepkilerinin karar alma aşamasında etkili olduğu aktarıldı.

Banka, kilit faiz oranının  2022’de ortalama yüzde 10,8 ila 11,4, 2023’te yüzde 7 ila 9 ve 2024’te yüzde 6 ila 7 olabileceği bilgisini verdi. Rusya Merkez Bankası Yönetim Kurulu’nun sonraki faiz inceleme toplantısının 22 Temmuz 2022 tarihinde düzenleneceği eklendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın