Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Maliye Bakanı Enflasyon ve Büyüme Beklentisini Paylaştı

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, ülkesinin bu yılın sonuna dair enflasyon ve büyüme beklentisini açıkladı. Detaylar geliyor...
Rusya Maliye Bakanı Enflasyon ve Büyüme Beklentisini Paylaştı
Yorum

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov ülkenin ekonomik durumuna ve yıl sonu beklentilerine ilişkin açıklamada bulundu. Siluanov, Rusya ekonomisinin 2023’te yüzde 2,5 veya daha fazla büyüyeceğini, enflasyonun ise yüzde 6 civarında olmasını beklediğini söyledi.

Ekonomi bakanlığı Nisan ayında 2023 GSYH büyüme tahminini yüzde 0,8’lik daralmadan yukarı yönlü revize ederek yüzde 1,2’ye yükseltti. Bakanlığın bu tahmini yakın zamanda yeniden revize etmesi bekleniyor. Rusya Merkez Bankası bu yıl büyümenin yüzde 1,5 ila yüzde 2,5 arasında olacağını tahmin ediyor.

Devlet haber ajanslarına konuşan Siluanov,”Geçen yıl ekonomi yüzde 2,1 oranında küçüldüyse, bu yıl yaklaşık yüzde 2,5 oranında, belki daha da fazla toparlanmasını bekliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Enflasyonun 2024’te yüzde 4 hedefine döneceğini tahmin eden Merkez Bankası bu yıl enflasyonun yüzde 5,0-6,5’e aralığına gerileyeceğini tahmin ediyor. Siluanov, “Enflasyonun hedeflenen düzeye indirilmesi için Merkez Bankası ile birlikte her türlü tedbiri alacağız” açıklamasında bulundu.

Rusya Merkez Bankası bu ay olağanüstü toplandı ve rubleyi desteklemek adına faizleri 350 baz puan artırdı. Böylece faiz oranı yüzde 12 seviyesine çıkmış oldu. Rus rublesi, ülkeye uygulanan ağır yaptırımların gölgesi altında son dönemde büyük kayıplar ile karşı karşıya kaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu