Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Maliye Bakanı: Askeri Operasyon için Büyük Kaynak Lazım

Rusya Maliye Bakanı, Ukrayna'ya yönelik yeni bir askeri operasyon için büyük kaynaklara ihtiyaç olduğunu söyledi. Ayrıntılar haberde...
Rusya Maliye Bakanı: Askeri Operasyon için Büyük Kaynak Lazım
HABER GİRİŞ

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, Ukrayna’daki askeri operasyonu için büyük mali kaynağa ihtiyaç olduğunu söyledi ve ekonomi için bütçe teşvik miktarını 120 milyar dolar olarak belirledi.

Savaş nedeniyle Batılı ülkeler Rusya’ya ağır ekonomik yaptırımlar uyguladı. Yaptırımlar Rusya’daki enflasyonu daha da tetikledi ve ülkeyi resesyonun eşiğine getirdi.
Siluanov, Moskova’daki bir finans üniversitesindeki bir konferansta, “Özel harekat için paraya, devasa kaynaklara ihtiyaç var.” diye konuştu.

Başkan Vladimir Putin bu hafta Rusları enflasyondan korumak için emekli maaşlarında ve asgari ücrette yüzde 10 artış emri verdi. Putin ekonomik sorunların tamamının Ukrayna savaşından kaynaklanmadığını belirtiyor.

Siluanov, bu hafta başlarında yaptığı açıklamada, önlemlerin federal bütçeye bu yıl yaklaşık 600 milyar rubleye ve 2023’te yaklaşık 1 trilyon rubleye mal olacağını söyledi.

Maliye Bakanı, Moskova’nın batı yaptırımlarına yanıt olarak uyguladığı “dost olmayan” ülkelerden gelen yabancı yatırımcılar için sermaye kontrollerini ve varlıkları dondurmalarını savundu.

GCM Yatırım Banner

Siluanov, Batı’nın Rusya’nın yaklaşık 300 milyar dolarlık uluslararası rezervlerini dondurmak için yaptığı hamleye atıfta bulunarak, “Dost olmayan ülkelerden gelen yabancıların altın ve döviz rezervlerimizi tutacakları gibi Rusya’da yaptıkları yatırımları da aynı şekilde tutacağız” açıklamasını yaptı.

Rus bakan, yabancı yatırımcılar için sermaye hareketlerine ilişkin kısıtlamaların, yaptırımlar kaldırılana veya rezervler dondurulana kadar yürürlükte kalabileceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın